Kişinin ağzının koktuğunu anlaması zor bir şey değildir. Özellikle sabahları uyanıldığı zaman ağızda olan kötü koku herkes tarafından bilinir. Ancak dil fırçalandığı zaman tip 1 kokular, yani dilin sırtından gelen kokular ortadan kalkar.

Dili fırçalarken, normal fırça dilin arka tarafından öne doğru sürülerek, fazla bastırmadan ve zedelenmeden fırçalanmalıdır. Bu, ağız kokusunu gidermede çok önemli bir uygulamadır. Her diş fırçaladıktan sonra, dilin sırtını arkadan öne doğru fırçalamaya özen gösterilmelidir. Bulantı yönetilebilir bir refleks olduğu için, mide bulantısı olan kişiler de bu uygulamada ısrar ederlerse, bir süre sonra bulantılarının ortadan kalktığını göreceklerdir.

Ayrıca çinkolu diş macunu kullanmaları tavsiye edilir. Bu diş macunlarından piyasada kolayca bulunabilir ve üzerleri okunduğunda görülebilir. Çinkolu diş macunlarının yanı sıra, alkolsüz ve çinkolu gargaralar da kullanılabilir.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı