İster sert bir karakteriniz olsun, ister duygusal; herkes zaman zaman ağlamaya ve içini boşaltmaya ihtiyaç duyar. Ağlamak genellikle rahatlama sağlar ve psikolojik olarak iyi gelir ancak başkalarının bunu bilmesini istemiyorsanız, yüzünüzdeki işaretleri yok etmeniz gerekir. Ağladıktan sonra göz şişmesi, gözlerin ve burnun kızarması etrafınızdakilerin size ne olduğunu sormasına sebep olacaktır. Ancak birkaç adımda bu belirtilerden kurtulabilirsiniz.

Ağladıktan sonra göz şişmesine karşı ilk önlem aslında ağlarken alınır. Yüzünüzü rahatlatın ve gözyaşlarının akmasına izin verin. Nefesinizi tutmak ve yüzü sıkarak gözyaşlarını içeride tutmak yüzdeki kırmızılığı ve şişkinliği daha kötü yapar. Düzenli ve derin nefes almaya çalışarak ağlayın. Bu şekilde bittikten sonra hem daha iyi görünebilir hem de daha rahatlamış olabilirsiniz.

Kızarma ve şişkinliği önlemek için yüzünüzü serin suyla yıkayın ve daha belirgin bölgelere odaklanın. Eğer makyajınız varsa ve bozulmuşsa, bir mendille düzeltin. Burnunuzu yumuşak bir kağıt mendile sümkürerek temizleyin. Burnun dolu ve kırmızı olması ağladığınızı belli eder. Havlu peçete kullanmak, sert dokusu yüzünden kırmızılığı daha kötü yapabileceğinden, tercih etmeyin. Ancak havlu peçetenin daha uygun bir kullanımı mevcuttur. Çok soğuk suyla ıslatın ve gözlerin etrafındaki şişkin alanların üzerine koyun. Aynısını evdeyseniz, buzlukta 10-15 dakika beklettiğiniz kaşıklarla da yapabilirsiniz. Gözyaşı kanallarının üstüne hafifçe bastırarak başlayın ve dış köşelere doğru ilerleyin.

Ağladıktan sonra göz şişmesini daha az belirgin hale getirmek için yatıştırıcı göz damlalarını kullanabilirsiniz. Bazı göz damlaları kırmızılığı azaltmak için özellikle üretilmiştir ancak klasik göz damlaları da etki sağlar. Her göze 1-2 damla damlatabilirsiniz. Kalan kırmızılığı sarı veya yeşil bazlı bir kapatıcı ile kapatın. Kapatıcıyı gözlerin altına ve burnun çevresine sürün, sonra da hafif bir pudra uygulayın.

Birkaç derin nefes alın ve kendinizi aynada kontrol edin. Bazen yaşlar akmaya başlayınca tamamen durdurmak zordur. Tekrar geleceklerini hissediyorsanız yanınızda bir mendil bulundurun. Hafifçe gözyaşlarını silmek yüzdeki belirtileri oluşmadan engelleyebilir. Eğer ekstra zamanınız varsa gözlerinizin üstüne salatalık dilimleri veya soğutulmuş yeşil çay poşetleri de yerleştirebilirsiniz. İkisinde de doğal olarak şişmeyi önleyen meddeler bulunur. Kafanızın altına yastık koyarak şişkinliğe sebep olan sıvıların yüzden aşağıya doğru gitmesine de yardımcı olabilirsiniz. Özellikle de ağladıktan hemen sonra uyuyacaksanız, bunu yapmanız tavsiye edilir, çünkü uyurken göz kırpılmayacağından ve sıvılar boşaltılmayacağından gözler daha çok su tutabilir.

İLGİLİ MAKALE

Göz Altı Morlukları

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı