Göz BakımıGöz etrafındaki deri yüzün diğer bölgelerindeki cilde göre çok daha incedir. Bu bölge yaşlanma belirtilerini önlemek için ekstra bakım gerektirir.

Göz çevresi bakımı önerileri

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bir göz kremi veya jeli kullanın. Bu krem, kaşın altından başlayan kemik etrafınca minik dokunuşlarla cildi çekmeden uygulanmalıdır.

Yüzünüzdeki maskenin kurumasını beklerken gözlerinizi kapatıp üzerlerine ya gül suyuna batırılmış iki pamuk ya da iki dilim salatalık koyun.

Yüzünüzde maske varken göz çevresine de bakım yapmayı ihmal etmeyin. İki pamuğu soğutulmuş papatya çayıyla ıslatıp gözlerinizin üzerine yerleştirin.

Güneş, rüzgar veya klordan kızarmış gözler için yatıştırıcı bir göz banyosu yapmak gerekir. Bunu hazırlamak için 1-2 çorba kaşığı gül suyu ile yarım bardak içme suyunu karıştırın. Gözünüzü bu karışıma batırdığınız pamukla düzenli olarak silin.

Göz çevresindeki şişlik vücutta fazla su veya toksinlerin birikmesinden meydana gelir. Orta parmağınızla kaş altındaki ve göz çukuru etrafındaki kemik hizasındaki bölgeye nazik hareketlerle bastırın. Bu hareket, lenf sistemini harekete geçirerek şişin azalmasına yardımcı olur. Göz çevresini yatıştıran ve serinleten bir etki için göz kremi veya jelinizi buzdolabında muhafaza ederek göz çevresindeki hassas deriye uygulayın.

İLGİLİ MAKALE

Akantamoba Keratit

Prof. Dr. Serap UYSAL

iyi günler sayın hocam. benim yaklaşık 3 hafta once bi evladım oldu (erkek) ilk gün hastanedeyken ufak bi nöbet geçirdi ve hastane çalışanları bunu ga... devamı