Alternatif Tedavi

Alternatif tedavi terimi, genelde henüz bilimsel olarak yeterince kanıtlanmamış bir tıbbi tedavi veya müdahaleyi tanımlamak için kullanılır. Alternatif tedavi akapunktur, güdümlenmiş görsellik uygulamaları, kayropraktik tedavi, yoga, hipnoz, biyo geribildirim, aroma terapi, gevşeme, bitkisel ilaçlar, masaj ve daha pek çok alanın yer aldığı bir dizi disiplini kapsar.

Geçen on yılda, akıl-beden tedavilerinin yararlarına ve ağrı tedavisinde bazı besin maddelerinin etkili olduğuna dair güçlü kanıtlar ortaya çıktı. Masaj, kayropraktik tedaviler, terapötik temas, bazı bitkisel tedaviler ve beslenmeyle ilgili yaklaşımlar gibi diğer alternatif tedavilerinse bazı durumlarda ağrıyı hafifletme potansiyeli vardır. Bununla birlikte, bu tedavileri destekleyecek daha az somut kanıt vardır.

Akıl-Beden Tedavileri

Akıl-Beden Tedavileri

Akıl-beden tedavileri aklın, vücudun fonksiyonlarını ve belirtilerini etkileme yeteneğine yardımcı olmaya yöneliktir. Akıl-beden terapilerinde gevşeme teknikleri, meditasyon, güdümlenmiş görsellik uygulamaları, biyo geribildirim ve hipnoz gibi çeşitli yaklaşımlar kullanılır. Gevşeme teknikleri, kronik ağrıyla ilişkili rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Akupunktur

Akupunktur

Dünya Sağlık Örgütü, şu anda akupunktur tedavisinin 30’dan fazla hastalık veya durumda yardımcı olabileceğini kabul eder. Akupunkturun en sık kullanıldığı yerlerden birisi ağrıdır.

Çin’de 16. yüzyılda yaşayan doktorlar, hastalıkların vücuttaki enerji dengesizliğinden kaynaklandığını düşünüyorlardı. Akupunkturda, paslanmaz çelikten yapılmış tek kullanılımlık iğnelerle, vücudun 14 majör meridyeni ya da enerjiyi taşıyan kanalları, dengesizlikler düzeltilerek hastalıkları yenmek veya hastalıklara direnci artırmak üzere uyarılır.

Akupunkturun, ağrıyı bloke eden ve endorfin adı verilen kimyalların salınmasını tetikleyerek de ağrıyı azalttığı sanılıyor. Aku noktalarının çoğu, sinirlere yakındır. Bu sinirler uyarıldıklarında kaslarda doluluk hissi veya sürekli hissedilen hafif bir ağrıya yol açar. Uyarılan kas, merkezi sinir sistemine (beyin ve omurilik) yolladığı mesajla endorfin (ağrı veya stres hallerinde vücudumuzun ürettiği morfin benzeri kimyasallar) salınmasını tetikler. Endorfinler, diğer nörotransmitterler (sinir impulslarını modifiye eden vücut kimyasalları) gibi ağrı mesajının beyne kadar ulaştırılmasını engeller.

Akupunktur, aralarında aşağıda sıralanan bir dizi durumun da bulunduğu ağrıyla bağlantılı durumların tedavisinde yardımcı tedavi olarak kullanılabilir: Baş ağrısı, alt sırt ağrısı, regl ağrıları, karpal tünel sendromu, tenisçi dirseği, fibromiyalji, osteoartrit ve miyofasiel ağrı. Akupunktur kapsamlı bir ağrı yönetim programında da alternatif veya destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.

Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik tedavi, sırt ağrısı için en yaygın kullanılan, cerrahi olmayan yöntemdir. Bazı çalışmalar, kayropraktik manüplasyonların kişilerin durumunda iyileşmeye yol açtığını göstermiştir. Bununla birlikte, klinik çalışmaların büyük bölümünde boyun ve sırt tedavisinde, karyopraktik tedavinin etkinliğine dair ikna edici kanıt gösterilmemiştir. Kayropraktik bakımın, ağrı yönetimindeki etkisine dair çalışmalar sürüyor.

Masaj ağrı çeken kişilerin gittikçe daha çok başvurduğu bir yöntemdir. Masaj özellikle de kronik sırt ve boyun problemleri için kullanılır. Masaj kan akışını artırarak gerginliğin ve stresin azaltılmasına yardımcı olabilir. Eldeki veriler, kayropatik manüplasyonlar gibi masaj tedavisinin de sırt ağrılarının tedavisi için umut vaat ettiğini gösteriyor.

Terapötik Temas Ve Reiki

Terapötik Temas Ve Reiki

Terapötik dokunuş ve reikinin, kişide kendi kendini iyileştirme sürecini etkinleştirerek ağrıyı azalttığı düşünülüyorr. Bu “enerjiye dayalı” teknikler doğrudan fiziksel temas gerektirmese de, uygulayıcıyla hasta arasında fiziksel yakınlık öngörür.

Geçen birkaç yılda, bu sağaltım yaklaşımlarının ağrının, endişenin dindirilmesi ve iyileşme üzerindeki etkilerinin anlatıldığı çalışmaları ele alan pek çok makale yayımlanmıştır. Pek çok çalışmada ciddi bir yan etki olmaksızın yararlı sonuçlar saptanmış olsa da, bu çalışmalardan bazılarının ciddi kısıtlarının olması, kesin sonuçlar çıkarılmasını engeller. Bu tekniklerin ağrı tedavisinde kullanılmasına yönelik kanıta dayalı önerilerde bulunulabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Ağrıya Karşı Beslenme

Ağrıya Karşı Beslenme

Bazı insanlar, besin yoluyla alınan yağın değiştirilmesinin ve/veya anti enflamatuar ajanlar içeren daha fazla bitkisel yiyecek tüketilmesinin, enflamasyonu azaltmak yoluyla ağrının hafifletilmesine yardımcı olacağını düşünür. Çiğ sebze ağırlıklı beslenmenin fibromiyaljisi olan bazı kişilere iyi geldiği görülmüştür, ama bu çalışma randomize (denekler rastgele seçilmemiştir) değildir ve çalışmada kontrol grubu yoktur. Kadınlarda, adet kanaması öncesi belirtilerin ele alındığı bir çalışma, düşük yağlı vejetaryen bir beslenmenin ağrının şiddeti ve süresini azalttığına işaret eder. Beslenmede yapılan değişikliklerin yanı sıra fiziksel aktivitenin attırılmasıyla zayıflamanın, osteoartrit çeken kadınlara yararlı olduğunu ortaya koymuştur.

Yine de, beslenmedeki değişikliklerin ağrı tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Besin Takviyeleri

Besin Takviyeleri

Glukosamin sulfat ve kontroitin sulfatın dizdeki osteoartrite iyi geldiğine dair somut kanıtlar vardır. Bu doğal bileşiklerin ağrıyı azalttığı, dizin hareket kabiliyetini artırdığı gösterilmiştir. Bunlar ayrıca oldukça iyi tolere edilir ve güvenilirdir.

Balık yağları gibi diğer takviyelerin de, bazı yararları olduğu görülmüştür ama bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bitkisel Tedaviler

Bitkisel Tedaviler

Bitkilerin etkisiyle ilgili sonuçlara varmak kolay değil. Eğer ağrı tedaviniz için bitkisel karışımlar kullanmayı düşünüyorsanız, bunu öncelikle doktorunuza danışmanız kritik önem taşır. Çünkü bazı bitkiler, ağrı veya başka durumlar için aldığınız ilacın etkisini azaltabilir ve sağlığınıza zarar verebilir.

Dikkat Edin

Dikkat

Alternatif tedaviler her zaman zararsız değildir. Az önce belirtildiği gibi bazı bitkisel tedaviler aldığınız başka ilaçların etkisini azaltabilir. Alternatif bir tekniğe başvurmadan önce daima doktorunuza danışın ve hangi alternatif tedavileri kullandığınızı doktorunuza bildirin.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba, bugün tv de srı nokta hastalığında alternatif bir mercekten bahis ettiniz.Kayınpederim 75 yaşında,katarak ameliyatı geçirdi,ancak sarı nokta ... devamı