AIDS Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

HIV bağışıklık sistemine zarar vererek AIDS hastalığına neden olan tam açılımıyla ‘’İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü’’ olarak tanımlanan bir virüstür. HIV virüsü 5 farklı şekilde bulaşabilir; cinsel ilişki, kan teması, anneden bebeğine, organ nakli, damardan uyuşturucu kullanımında veya dövme yaptırırken iğnenin HIV virüsü taşıyan birinin kullanmış olması üzerine iğnenin tekrar kullanımında virüs taşınabilir. Peki, AIDS olduğunuzu nasıl anlarsınız, işte başlıca belirtileri;

Yorgunluk

HIV virüsü taşıyan bireylerin ortak şikâyeti derin bir yorgunluk hissidir, bu his haftalarca hatta aylarca sürebilir. Nedeni HIV virüsünün bağışıklık sistemini çökerterek direnci düşürmesi ve virüsü aldıktan 1-6 hafta sonra ortaya çıkan ağır grip belirtileri de halsizlik ve yorgunluk yapabilir.

Kilo Kaybı

AIDS hastalarında sık görülen HIV virüsü alındıktan yaklaşık 2 ay sonra % 10’dan fazla kilo kayıplarıdır.Virüsün miktarına ve hastalık yapma yeteneğine bağlı olarak değişkenlik gösteren kilo kayıpları hastalığın ilerleyen evrelerinde ciddi oranlara kadar artabilir. 

Ateş ve Terleme

HIV virüsü alındıktan sonra virüsün miktarına, nasıl alındığına, cinsiyete ve yaşa bağlı değişkenlik gösteren çeşitli faktörler 1-6 haftalık süreci belirler ve bu dönemde ortaya çıkan ağır grip hastalarda yüksek ateş, titreme ve terlemeye neden olur.

Lekeler

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı

Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ilk etapta darp izine benzeyen çürük gibi ancak ağrı vermeyen lekeler görülür ve bu lekeler zamanla büyüyerek pembe-kızıl rengini alırlar.

Solunum Güçlüğü

AIDS’li hastalarda solunum güçlüğü ve kuru öksürük genel şikayetler arasındadır. 

Ağızda Uçuk

Bağışıklık sistemini çökerten HIV virüsünün bir diğer etkisi ağızda beyaz lekeler ve uçuklardır. 

Kronik Diyare

AIDS’li hastalarda diyare yani ishal kronik bir şekilde görülür.