Alerji ilaçlarını kullanmaya başlama zamanı çok önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Birincisi, ilaç kullanmaya hastanın şikâyetlerinden önce başlamak gerekir. Örneğin İstanbul’da polen mevsimi Nisan ortasında başlar. Bu yüzden ilaç tedavisine Mart ortasında başlamak gerekir.

Bunun nedeni, bu ilaçların etkileme sürelerinin 2-3 hafta sürmesidir. Yani buruna sıkıldığı anda hemen etki göstermez. Kullanmaya başladıktan 2-3 hafta sonra etkileri görülmeye başlar. O yüzden, polen mevsimi başlamadan 2-3 hafta önce tedaviye başlanması oldukça önemlidir.

Eğer tedaviye polen mevsimi başladıktan sonra başlanırsa, başarı oranı yüzde 50 azalır. Ama daha öncesinde başlanırsa, tedavinin başarı oranı yüzde 90’dır.

Bir de sürekli alerji hastaları vardır. Bu hastalar açısından mevsimin kış ya da yaz olması fark etmez. Bu kişilerin de özellikle yaz sonunda tedaviye başlayıp bütün sene boyunca sürdürmelerinde fayda vardır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam merhaba benim sol gözüm -2.25 miyop -1.75 astigmat ,sağ gözüm -2.50 miyop -175 astigmat.3 yıldır şeffaf lens kullanıyorum daha önce de 10 yaşımd... devamı