Touchless teknoloji, ekrana dokunmadan veya klavye, mouse kullanmadan elektronik aletleri kullanabilmeye yarayan bir teknoloji. Özellikle de oyun konsollarında kullanılıyor. El hareketlerinin takibiyle ekranda istediklerinizi yapabiliyorsunuz. Görüntüyü yaklaştırabiliyor, uzaklaştırabiliyor yada çevirebiliyorsunuz. Ayrıca sesli emirler vermek de mümkün olabiliyor. Ancak bu teknoloji yeni kullanım alanları da buluyor,  şimdi de tıp alanına girdi. Doktorlar da ameliyatlar sırasında bu teknolojiyle donanmış bilgisayarlar kullanmaya başladılar. Bu teknoloji örneğin bir kalp ameliyatı gibi ciddi operasyonlarda da kullanılabiliyor.

VİDEO: KALP BAYPAS AMELİYATI
 

 Doktorlar bu teknolojinin onlara daha fazla kontrol imkanı sağladığını ve dikkat dağılmasını önlediğini belirtiyorlar. Artık ameilatlarda daha fazla 3 boyutlu görüntülemeler kullanılıyor. Bu da cerrahların ameliyat esnasında bilgisayarla olan işlerini artırmış durumda. Ancak enfeksiyon riski nedeniyle klavye ve mouse kullanmaları mümkün değil. Bir asistanla çalışmaları ise zaman ve enerji kaybı ve dikkat dağılmasına sebep olabiliyor. Yeni teknoloji de bu noktada devreye giriyor. 3 boyutlu görüntüyle cerrah ameliyat esnasında istediği şekilde oynayabiliyor. Ya da ekrana işaretler koyup herhangi bir kaymanın farkına varabiliyor.
Uygulamanın 10-15 sene içerisinde yaygın olarak kullanılacağı tahmin ediliyor.
 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam, siz ReLEx Smile teknolojisini kullanıyormusunuz? Ve bu „yeni“ teknoloji hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyim? Göz uygun olduğu takd... devamı