Araba kullanmak neredeyse her zaman kilo almaya katkıda bulunan faktörlerdendir. Toplu taşıma kullanımını azaltır bu da duraktan evimize ve iş yerimize kadar yürüme egzersizinden bile mahrum bırakır. Arabanın varlığı yakın mesafeleri yürüme alışkanlığını yok edebilir. Ayrıca uzun yolculuklarda veya trafikte sıkıldığınızda fazladan bir sürü kalori alımına sebep olan atıştırmalıklar tüketilir.

Arabanın içinde saatlerce oturarak kalori harcayamazsınız. Ancak arabanın sağladığı bazı faydalarla zayıflama çabalarınızı destekleyebilirsiniz:

1- Arabanızda su bulundurun. Beyindeki acıkma ve susama sinyallerini işleyen bölgeler çok yakındır. Dolayısıyla vücudun verdiği çoğu acıkma alarmı aslında su ihtiyacının yanlış anlaşılmış şeklidir. Belki çantanızda veya elinizde bir su şişesi taşımak yük olabilir ancak arabada tekrar kullanılabilir sağlıklı bir şişede veya matarada suyunuzu yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu sayede açlık hissettiğinizde önce su içerek, yemek yeme isteğinizi azaltabilirsiniz.

2- Arabada sağlıklı atıştırmalıklar bulunun. Birçok sağlıklı yiyecek arabada saklamaya müsaittir. Eğer taze kalacak şekilde paketlenmiş bir miktar kuruyemiş, tam tahıllı fırınlanmış gıdalar, kurutulmuş meyve arabanızda bulunursa açlık hissettiğinizde aceleyle bir hamburgerciye girmek ve boş kaloriler almak zorunda kalmazsınız. Öğün aralarında besleyici atıştırmalıklar tüketmek ana öğünlerdeki şiddetli açlık hissini de giderir.

3- Spor eşyalarınızı arabada bulundurun. Ne zaman enerjinizin tavan yapacağını bilemezsiniz. Spor malzemesini yanında bulundurmamak egzersizden kaçmak için en sık kullanılan şikayetlerdendir. Araba kullanıcıları bu sorunu yaşamaz. Sadece bir spor salonunda değil açık havada koşmak, yürümek, bisiklet sürmek için de gerekli ekipmanlar arabanızda bulunabilir ve size yük olmaz.

4- Enerjik müzikler dinleyin. Özellikle işten eve dönerken enerjiniz yok gibi hissediyorsanız tempolu müzikler sizi havaya sokacak ve akşam sporundan kaçınmanızı önleyecektir.

 5- Park ederken mesafeli olun. Arabanızı varmak istediğiniz yere birkaç yüz metre uzakta park ederseniz, sonrasında yürüyebilir, metabolizmanızı her zaman yüksek tutabilirsiniz.

6- Arabada vücudunuzu çalıştırın. Otururken bile kaslarınızı sıkıp gevşeterek uyanık olmalarını sağlayabilirsiniz. Kalça kaslarını sıkabilir, karın kaslarınızı içeri çekip bırakabilir, nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Şöför koltuğunda değilseniz su şişesiyle kol veya bacak kaslarınızı da çalıştırmanız mümkündür. 

Dyt. SAMET YAĞLI

Keten tohumunun zayıflattığıyla ilgili bir haber okudum, doğru mudur? Zayıflama için keten tohumunu nasıl kullanabilirim, teşekkürler.... devamı