Arpacıklar tekrarlama eğiliminde ise muhtemelen göz kapağınızı daha hijyenik tutmanız gerekir. Bu, fazla mikropları ve hücresel kalıntıları gidermek için göz kapaklarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerektiği anlamına gelir. Bir fincan ılık suya birkaç damla hafif bebek şampuanı koyarak karıştırın. Göz kapaklarınızı kapalı tutarken bir pamuklu çubuk yardımıyla sabunlu çözeltiyi kirpiklerinizin dibine hafifçe sürün. Bebek şampuanı karıştırmaya zamanınız yoksa duşta gözleriniz kapalıyken sabunlu bezle göz kapaklarınızı silin.

Teknik ne olursa olsun göz kapaklarını hücresel kalıntılardan temizleyen ovma hareketinin kendisidir. Göz kapaklarının kozmetiklerle, kirli havlularla veya kirli ellerle temas etmesinden kaçınmanız daima önemlidir.

Arpacığın tekrarlaması “akne rozasea” adlı kronik bir cilt problemiyle bağlantılı olabilir. Doktorunuz veya dermatologunuz rozasea bulunduğunu doğrulayarak etkili bir tıbbi tedavi başlatabilir.

Arpacıktan şikayetçi birçok kişinin yaşadığı erken bir uyarı ise birkaç kirpikte oluşan hassasiyettir. Bir enfeksiyonun ilk belirtisi oluşur oluşmaz sıkça ılık kompres uygulanması iyileşmeyi hızlandıracak ve göz kapağı bezlerinin daha fazla tıkanmasını önler.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı