Gelişme ve Yayılma

Ayak Tabanı Siğilleri Nasıl Gelişir ve Yayılır

Ayak tabanı siğilleri, insan palilloma virüsünün (HPV) bir tipinin sebep olduğu kanserli olmayan büyümelerdir. Ayak tabanı siğilleri, ayak tabanı, topuk veya ayak parmaklarının kökleri gibi ayaklarda en çok baskı uygulanan yerlerde gelişme eğilimindedir. Ayak tabanı siğilleri olan insanlarda komplikasyon riski düşüktür ama çoğu insan görünüşünü bozmaya veya ağrıya sebep olmaya başladığında siğilleri ortadan kaldırmaya karar verir.

Ayak tabanı siğilleri nasıra benzerler ama gri, kahverengi veya sarı renklerinden ve siğillere kan tedarik eden kılcal damarlar olan siğillerin içlerindeki siyah noktalardan ayırt edilebilirler. Ayak tabanı siğili düzdür ve hastanın sanki ayağının altında bir şişlik varmış gibi hissetmesine sebep olabilirler.

Ayak Tabanı Siğilleri Nasıl Gelişir

Bir buzdağı gibi ayak tabanı siğilinin yüzeyi derinin altındaki gerçek büyüklüğünün yalnızca bir kesitidir. Bir ayak tabanı siğilinin büyüklüğü çoğunlukla yüzeyinin büyüklüğünün iki katıdır ve eğer tedavi edilmeden bırakılırsa bazıları çapı 2,5 cm. olacak kadar büyüyebilir.

Ayak tabanı siğilleri kümeler halinde yayılırlar, aynı zamanda mozaik siğil olarak da bilinirler. Hastalar yürüdükçe ve siğile baskı uyguladıkça siğil derinin yüzeyinden daha derinlere itilir ve yüzeyinde nasır oluşur. Zaman içinde bir bölgede birden çok siğil oluşabilir. Bu kümelere, mozaik siğiller denir.

Ayak Tabanı Siğilleri Nasıl Yayılır

Ayak tabanı siğillerine HPV sebep olduğundan bulaşıcıdırlar. Tüm yaş grupları ayak tabanı siğili oluşumuna karşı korunmasızsa da çoğu ayak tabanı siğili hastası 12 ile 16 yaş arasındadır.

HPV, sıcak, nemli ortamlarda gayet iyi hayatta kalır. Çoğu hasta HPV virüsünü ve daha sonra ayak tabanı siğillerini halka açık duşlarda, soyunma odalarında ve diğer kirlenmiş alanlarda çıplak ayak gezerek kapar. HPV’li hastalarda ayak tabanı siğilinin gelişip gelişmeyeceği, kapılan virüsün tipine ve bağışıklık sistemlerinin gücüne bağlıdır.

Önleme

Önleme ipuçları

Ayak tabanı siğillerini engellemek için dikkatli davranmak gerekir. Halka açık yerlerde çıplak ayak dolaşmaktan kaçınmak, temiz çoraplar giymek ve düzenli olarak ayağın dışını kontrol etmek HPV ve ayak tabanı siğili kapmaktan korunmanın iyi yollarıdır.

Ayak tabanı siğilleri olan hastalara tedavi gerekip gerekmediğini belirlemek üzere doktorları ile konuşmaları tavsiye edilir. Çoğu podiatri (ayak hastalıkları bilimi) uzmanı, lokal hafif asitler, lazer tedavileri, cerrahi yoldan almak veya kriyoterapi- siğili donduran ve doğal olarak birkaç gün içinde düşmesini sağlayan bir teknik- dahil siğil tedavi seçenekleri sunar. Bazı doktorlar, ağrıya ve rahatsızlığa neden olmuyorsa, ayak tabanı siğillerinin tedavi edilmemesini tavsiye eder.

 

Op. Dr. Pertev BODAMYALI

Merhabalar,genital bölgede siğillerim var, yaktırmak uygun mudur? Nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim?... devamı