Siğil Tedavisi

Siğil Tedavisi

Siğil, tıbbi olarak human papilloma virüs (HPV) olarak adlandırılan bir virüse bağlı olarak ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Vücudunuzun farklı bölgelerinde değişik şekillerde ortaya çıkabilecek siğillerin tedavisi için, kişisel olarak evde veya bir uzman doktor tarafından hastanede uygulanabilecek farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Evde Tedavi

Evde Tedavi

Ede uygulanan tedavi, çoğunlukla siğillerin üremesini engellemek ve yok olmalarını sağlamak konusunda etkili olabilir. Uygulanan tedavide hangi tekniği kullanıyor olursanız olun, siğiller zaman içerisinde yüzde altmış  ila yetmiş oranında kaybolacaktır. Tedavi teknikleri ilaçlı olarak veya ilaç kullanmadan uygulanabilir. Cerrahi müdahaleler dışındaki tedavi tekniklerinde hedeflenen, siğilin vücudunuz tarafından yabancı bir oluşum gibi tanımlanmasının sağlanması ve bu sayede vücudunuzun bir virüsü yok edişine benzer biçimde siğilin yok olmasının sağlanmasıdır.

Yapışkan bant tedavisi

  • Siğil bölgesi üzerine suya dayanıklı bir bant yerleştirin. Altı gün boyunca bandı çıkarmayın. Ardından bandı çıkartarak bölgenin on iki saat boyunca hava almasını sağlayın. On iki saatin sonunda siğil bölgesinin üzerini yine altı gün boyunca kalacak şekilde bant ile kapatın. Bandı çıkarırken cildinizin zarar görmemesine dikkat edin.
  • Bant yöntemi özellikle tırnak çevresindeki oluşumların tedavisinde etkili olur. Bu alanlarda halk arasında dondurma yöntemi olarak bilinen ve siğile sıvı nitrojen uygulanarak dondurulması şeklinde uygulanan kriyoterapi yöntemi, bölgede yara oluşumuna sebep olabilir. Yara dokusu tırnakta kalıcı şekil bozukluğu oluşmasına sebep olabilir.
  • Bandın tedavi etkisi, altına hava geçirmemesinden kaynaklanır. Siğil, bandın altındaki nemli ortamda, büyümesi ve üremesi için gereken şartların oluşmayışı sebebiyle yok olur.

Salisilik asit tedavisi

  • Farklı marka ve isimler altındaki salisilik asit içeren birçok ilaç türüne, eczaneler aracılığıyla ulaşmanız mümkündür. İlaçlar siğil üzerine sürülecek sıvı biçimde veya kesilerek siğil üzerine yapıştırılabilecek bantlar şeklinde olabilir.
  • Siğil bulunan bölgenin ılık suya batırılarak beş  ila on dakika boyunca bekletilmesi gerekir. Ardından siğil bir jilet yardımıyla kazınır. Kazıma işlemi için basit bir plastik jilet yeterli olacaktır. Siğili kanamaya sebep olacak derecede fazla kazımamanız gerekir.
  • Kazıma işleminin ardından hazırlanan salisilik asit ilaç siğilin üzerine uygulanır. Cilde zarar verebileceğinden dolayı, ilaç mümkün olduğunca sağlıklı dokuya bulaştırılmamalıdır.
  • Asidin ne kadar süreyle uygulanacağını belirlemek için, ilaç etiketinde yer alan talimatlara uymanız gerekir.

Eğer cinsel organlar çevresinde siğil oluşumu varsa, mutlaka doktora başvurmalısınız. Yukarıda tarif edilen tedavi yöntemleri cinsel organlar etrafında oluşan siğillerin tedavisi için uygun değildir ve kullanılmamalıdır.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Doktorunuz, siğil tedavisi için bantlama ve salisilik asit kullanımı gibi evde tedavi yöntemleri önerebileceği gibi, daha agresif yöntemler kullanılmasını da tercih edebilir.

  • Sıvı azot tedavisi (kriyoterapi): Sıvı azot veya kriyoterapi yöntemi siğil dokusunu dondurmak için kullanılır. Siğil üzerine uygulanan sıvı azot ile hücrelerde bulunan su genişler, bu nedenle virüslerden etkilenen dokular patlar. Patlayan virüslü hücreler sayesinde siğil oluşumuna sebep olan papilloma virüsü (HPV) vücudunuzun bağışıklık sisteminden gizlenemez. Ardından bağışıklık sisteminiz vücudunuzdaki virüs oluşumlarını yok etmeye çalışır.
  • Lazer tedavisi: Lazerler çok yoğun ışık kaynaklarından oluşur. Bu yoğun ışık yüksek miktarda enerji içerir ve odaklandığı doku içerisindeki sıvının buharlaşacak derecede ısınmasını sağlar.
  • Cerrahi müdahale ile alma: Diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olması durumunda cerrahi müdahale uygulanması gerekli olabilir. Bu yöntem siğil bulunan bölgenin uyuşturulması ve ardından siğilin kesilerek vücuttan çıkarılması şeklinde uygulanır.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Merhaba Burcu Hanim benim sorunum Penis bolgemde sigil var uzerinde noktalar seklinde bunun tedavisi var mi varsa acil geri cevap verirseniz sevinirim... devamı