Doğru Makyaj İçin Öneriler

Doğru Makyaj İçin Öneriler

Makyajın temelinin altında yatan sırlar hayalini kurduğunuz görüntüyü size kazandırabilir; fakat makyaj için cildinizi hazırlamak hiç de kolay değildir.

Gün içerisinde kaç kere sokakta yürürken grotesk bir figür gibi aşırı boyanmış yüzler gördünüz?  Ne sıklıkta bu kişilere benzememeyi umdunuz?

Cildinizin doğal ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için bazı öneriler vardır.

Doğal bir görünüş için fondöteniniz cilt tonunuzla aynı olmalıdır (altın kural). Çene çizginizde farklı fondötenleri deneyin. Size en uygun olan fondöten size en iyi rengi verecektir; çünkü bu tondaki fondöten cilt rengiyle karışarak kaybolur.

Fondöteni ilk olarak elinize alın, ardından yüzünüze sürün. Ardından fondöteni cildinize bir sünger yardımıyla yayın. Bu işlemi yaparken cildinizi germemeye özen gösterin.

Özellikle derinin ince olduğu göz çevresine dikkat edin. Göz kapaklarına ve dudaklarınıza fondöten sürmeyi unutmayın.

Fondötenin dayanıklılığını artırmak için ilk önce cildinize nemlendirici sürün. Kuru cilt nemlendirici uygulanmadığı takdirde fondöteni emecektir. Yağlı ciltler için yağsız nemlendiricileri veya pudraları kullanın.

Sıcak yaz günlerinde cildinizin tazeliğini korumak zor olabilir. Bu nedenle sabahları cildinize makyaj fırçanızla hafif bir pudra sürün. Ardından gün içerisinde makyajınızı düzenli tazeleyin.

İlk olarak fondöten sürerek yüzünüzdeki pürüzleri kapatın, ardından cildinize birkaç damla kızarıklıkları düzelten silikat düzelticiyle krem sürün.

Koyu halkalar, doğum lekeleri gibi daha belirgin kusurlar için sarı düzeltici kullanın. Sorunlu bölgelerde fazla pudra kullanmayın; çünkü pudra kapamaya çalıştığınız bölgelere doğrudan dikkat çeker.

Çene çevresindeki temel çizgiden kaçının. Bu bölgeye ilk olarak her zamanki gibi krem ve elinize aldığınız bir miktar nemlendiriciyi uygulayın. Bu temel çizgiyi aşağıya çekin ve boyun bölgenize masaj yapın.

Gece dışarı çıkarken günlük pudranızla birlikte parıltı veren pudranızı da uygulayın. Parlatıcı pudranızı burnunuzun alın kemiğinin altında bulunan kısmı, şakaklar, elmacık kemikleri, çene ve omuzlar gibi ışık alan yerlere sürün.

Cildinizi güneşe karşı korumak içi her zaman en az 15 güneş koruma faktörü içeren kremleri kullanın.

Kremin tonunu dikkatlice seçin. Eğer cildinizin tonu ilerleyen yaşla birlikte değişiyorsa, tüm yaşamınız boyunca aynı tonu kullanamazsınız. Aynanın karşısında kremi alnınıza uygulayın ve doğal göründüğünden emin olun.

Son olarak işlemi doğal ışık altında tekrarlayın. Bu sayede size uygun olduğunu kesin olarak test edebilirsiniz.