Mineral makyaj nedir? Mineral makyaj daha önce kullandığınız markalardan farklı mı? Bu ürünlere mineral makyaj adının verilme nedeni, bunların işlenmiş ve tamamen doğal, topraktaki ince öğütülen minerallerden yapılmış olmaları, geleneksel makyaj ürünlerinde bulunan kimyasal, boya maddesi ve koruyucu maddeleri içermemeleridir. 

Farklı markalar farklı reçeteler uygular; fakat genelde mineral makyaj ürünlerinin içerisinde şu maddeler yer alır: mikronize titanyum dioksit, ipek mika, hidratlı silikat, mikronize çinko oksit. Ayrıca bu ürünlerde doğal güneş koruyucular ve doğal iltihap sökücü özellikler yer alır.

Bu ürünler genellikle farklı tonlardadır, pudra fondöten veya kapatıcılar mevcuttur.

Ayrıca göz ve yanaklar için makyaj ürünleri, ruj, dudak parlatıcıları da vardır, bu ürünler cildiniz için mineral bazlı üretilmiştir.

Bu makyaj ürünleri komedojenik değildir. Yani, bu ürünler aknelere neden olan gözenek tıkanmalarına yol açmaz. Bu makyaj ürünleri cildin nefes almasına izin verir, cildin canlı ve genç görünmesini sağlar.  

Bu organik maddelerin yanı sıra bu ürünler cildi nemlendirir, bakteri önleyici ve iltihap sökücü özellikleriyle cildinizi korur.

Mineral makyaj alerjisi bulunan veya hassas bir cilde sahip olan kişiler için idealdir; çünkü mineral makyaj ürünleri cildi tahriş edici boyalar veya parfümler içermez. Bu ürünler tamamen organiktir, cilde zarar veren talk veya diğer katkı maddelerini içermez.

Mineral makyaj ürünleriyle ilgili diğer iyi bir satış noktası da oldukça hafif ve kıvamda olmalarıdır. Geleneksel makyaj ürünleriyse organik makyaj ürünlerinin aksine cildin yağlı, yapay ve kalın görünmesine neden olur. Mineral makyaj ürünleri aynı zamanda gözeneklerinizi tıkamadan size hafif mat bir görünüş kazandırır.

İşte mat ve pürüzsüz bir görünüşe sahip olmak için mineral fondötenlerle ilgili birkaç kolay adım:

1. Adım:  Makyaj uygulamadan önce yüzünüzün temiz olduğundan emin olun.
2. Adım: Nemlendirici kullanın. Bu nemlendirici sizin özel nemlendiriciniz olabilir veya mineral makyaj ürününü aldığınız firmanın ürünü olabilir. Bir sonraki adıma geçmeden önce nemlendiricinin kurumasını bekleyin.
3. Adım: Kapatmak veya kaldırmak istediğiniz bölgelere az miktarsa kapatıcı uygulayın. Elinizde bulunan bir kapatıcıyı kullanabilirsiniz veya cilt tonunuza uygun bir kapatıcı seçebilirsiniz.
4. Adım: Mineral pudrayı ürünün kapağına veya yağlı bir kağıda az miktarda dökün.
5. Adım: Mineral pudrayı fondöten veya fırçayla alın. Eğer fırçaya çok fazla pudra alırsanız, fazla pudrayı ürün kapağının içine veya kağıdın üzerine silkeleyin. 
6. Adım: Fırçayı yumuşak ve dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Buna genellikle parlatma adı verilir. Gerekli bütün bölgeleri kapatmak için bu işlemi tekrarlayın. Doğal bir görünüş elde etmek için fondöten cildinizi kapatana kadar az miktarda fondöteni katmanlar halinde cildinize uygulayın. 
7. Adım: Pudrayı 6. adımdaki teknikleri kullanarak cildinize istediğiniz şekilde sürün.
8. Adım: Makyajın geri kalanını istediğiniz gibi tamamlayın.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı