Genellikle fast foodu etkin bir biçimde daha düşük fiyatla ve sıradan bir ortamda servis edildiği için tercih ederiz. Akıllıca seçimler yaparsanız fast food sizin için zararlı olmaz. Fast foodun besin değerleri hakkında gözünüz açık olmalı. Eğer diyabet, kalp sağlığı ya da kilo vermeye yönelik özel bir diyet ile ilgileniyorsanız web sitelerinden ücretsiz tavsiyeler alabilirsiniz.  Aynı zamanda daha kaliteli ve doğal yiyecekler üzerinde yoğunlaşan restoranları desteklemeyi de seçebilirsiniz.

Fast food zincirleri kalori bakımından mayın tarlası olabileceği gibi sağlıklı fast food bulabileceğiniz seçenekler de olabilirler. Pirinç, fasulye, sos ve bir kaç dilim taze avokado çok sağlıklı bir yemek olabilir. Fakat peynir, ekşi krema ve mısır cipsleri eklemek bu yemeği sağlıksız hale getirir. Ayrıca porsiyonlarınızın kontrollü olmasına dikkat edin çünkü bu tarz restoranlarda çok büyük menü seçenekleri bulunur (yarısını yedikten sonra kalanını bir sonraki yemek için ayırın).

Aşağıda fast food yerken sağlıklı kalabilmeniz için önerebileceğimiz bir kaç püf noktası sıralanmıştır:

-“Sağlıklı” ya da “light” etiketli ürünleri tercih edin: Tüketicilerin seçimine göre verilir, hatta restoranlar bu seçimleri sağlık bilincine sahip tüketicileri çekebilmek için planlamaktadır.

-Kızarmış yiyecekleri tercih etmeyin: Daha fazla kalori içeren kızartmalar yerine ızgara ya da haşlama şeçeneklerini deneyin.

-Sıcak ya da karbonlu içeceklerden kaçının: Sağlıklı kalmak için meyve suları, az yağlı süt, diyet soda ya da su tercih edin.

- Çok büyük menülere yanaşmayın: Büyük menüler size daha fazla indirim ya da yiyecek teklif etse de, daha fazla yağ, kalori, şeker ve sodyum içerirler. En iyisi küçük menülerle yetinin, bunlar hem daha ucuzdur hem de sağlıklı bir insan için gayet yeterlidir.

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

hocam bende yüz kızarması var klipsli ets ameliyatını olmak istiyorum hem degişken hem de sabit var 16 yaşındayım birde bu sizin icin sorun olur mu?... devamı