Çiğnemek

Yavaşlayın ve Yiyecekleri Çiğnemeye Zaman Ayırın! 

Sağlıklı bir sindirim ve besin emilimi yalnızca basit bir eylem olan yiyecekleri çiğnemekle mümkündür. Yiyecekleri aceleyle çiğneyenlerdenseniz ya da her lokmanızı sevdiğiniz içecekle ıslatıp yutmadan önce birkaç kez çiğniyorsanız, hazımsızlık, kabızlık ve diğer sindirim sorunlarına ortam hazırlıyorsunuz. 

Yediklerinizi düzgün çiğnediğiniz zaman, vücudunuz yiyeceklerin midede parçalanmasına yardımcı olmak için sindirim enzimleri salgılar, böylece vücut yiyecekleri enerjiye çevirebilir. Yiyecekler düzgün sindirilmediği zaman enerji seviyeniz düşer, hatta yetersiz çiğneme hayat boyu süren bir alışkanlığa dönerse besin eksikliği yaşayabilirsiniz.

Niye Önemli

Yiyecekleri Çiğnemek Neden Bu Kadar Önemli?

Fiziksel bir süreç olan çiğneme büyük parçaları daha küçük parçacıklar haline getirmeye yardımcı olur.  Bu, yemek borusunda oluşan gerilimi azaltır ve midenin yiyecekleri daha hızlı şekilde daha küçük parçalara ayırmasını sağlar.  Her lokmayı düzgün bir şekilde çiğnediğiniz zaman, bolca sindirim enzimleri içeren tükürük salgılarsınız. Bu enzimleri boğaz ve mideye gönderdiğinizde sindirim sürecine katkıda bulunursunuz. Eğer yediğiniz yiyecek yağ içeriyorsa, aynı zamanda dil altından salgılanan enzimler yardımıyla bazı besinlerin emilimine başlarsınız.

Çiğneme işlemi boyunca, vücut sindirimi tetikleyen bazı süreçlere uygular.  Sindirim vücudun en çok enerji tüketen süreçlerinden biridir, bu yüzden üzerinize düşeni yaparak vücudunuza yardımcı olmak şarttır! 

Diğer Sebepler

Yiyecekleri İyice Çiğnemeniz İçin Diğer Sebepler

  1. Aşırı bakteri üremesi riskini azaltır. Yeteri kadar parçalanmamış yiyecekler kalın bağırsakta bakterilerin aşırı çoğalmasına neden olabilir, bu da hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlığa yol açar.
  2. Yiyeceklerin sindirim kanalında hareketini kolaylaştırır. Yiyecekleri çiğnemek sindirim sistemine mesajlar göndererek yiyeceklerin yolda olduğu haberini verir.  Bu, sindirim sürecini hızlandıran hidroklorik asit üretimi tetikler.
  3. Alt mide bölgesini gevşetir - yiyecekler bağırsaklara girmeden önce alt mide kaslarının gevşemesi gerekir. Tükürük salgısı alt midenin gevşemesine yardımcı olur ve aynı zamanda sindirim sürecini hızlandırır.

Kaç Defa

Yiyeceklerinizi Kaç Defa Çiğnemelisiniz?

Kaç defa çiğneyeceğiniz gerçekten tükettiğiniz yiyeceğin türüne bağlıdır. Yumuşak meyve ve sebzeler tavuk veya biftekten daha kolay parçalanır, bu yüzden yiyecekleri mümkün olduğunca iyi çiğnemek gerekir. Ohio State Üniversitesi uzmanlarına göre, yutmadan önce yumuşak yiyecekleri 5-10 kez çiğnemelisiniz, bu sayı sert yiyeceklerde 30''a kadar çıkabilir.

Tavsiyeler

Diğer Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Yiyecekleri iyice çiğnemenin yanı sıra, sindirimi artırmak ve kabızlık ve şişkinlik riskini azaltmak için başka birkaç yol daha vardır. Şunları yapabilirsiniz:

Yemek yerken su ya da başka içecekler içmekten kaçının. Midede çok fazla sıvı olması sindirimi yavaşlatacaktır.  Ancak, günün geri kalanında sıvı kaybını önlemek için, yemekten 20-30 dakika kadar önce veya sonra sıvı tüketebilirsiniz.

Yerken yemeğinize konsantre olun:  Televizyon izlerken ya da ya da ayaküstü yemekten kaçının, böylece yemek sırasında sakin ve yemeğe odaklı olabilirsiniz.  Bu, yemeği daha keyifli hale de getirir.

Mümkün olduğunca küçük parçalar yutmaya çalışın.  Ağzınızda hala yemek parçalarını hissediyorsanız, bu yeterince çiğnemediğiniz anlamına gelir. 

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

23 yasindaki oglum ozellikle stersliyken sürekli öksuruyor midesi cok hashas yiyeceklere karsi cok tepkili zaman zaman öksürurken kusuyor ve bu duru... devamı