Araştırmacılar kansere karşı verdikleri mücadelede hastalıkla ilgili yeni şeyler öğreniyorlar. Yeni bulgulara göre beyin tümörleri, kanser kök hücresi denebilecek hücreler tarafından üretiliyor. Bu hücrelerin yok edilebilmesi, kanser tedavisinde çok olumlu sonuçlar verebilir.

Bugüne kadar bir tümörü oluşturan tüm hücrelerin aynı olduğu düşünülüyordu. Şimdi ortaya çıkmakta ki vücut dokularını üreten kök hücreler olduğu gibi kanserli dokuları besleyen ve üreten kanser kök hücreleri de mevcut.  St. Jude çocuk hastanesi araştırmacıları beyin tümörlerinin kılcal damarların oluşturduğu ceplere yerleşen kanser kök hücrelerince üretildiğini fark ettiler. Tümörü üreten hücreleri besleyen bu damarların yok edilmesi, hastalığın ilerlemesini durdurabilir.

St. Jude hastanesinden moleküler biyolog Dr. Richard Gilbertson’ın araştırması bu damarları kurutan ilaçların kanser kök hücrelerini de yok ederek tümörleri ortadan kaldırabileceğini gösterdi. Dr. Gilbertson kan, göğüs ve kolon kanserlerinin de kök hücrelere sahip olduğunu ve aynı yaklaşımın bu kanser türlerinde de kullanılabileceğini belirtti. Bu şekilde tüm kanser hücrelerini yok etmeye gerek kalmadan sadece kök hücrelerin yok edilmesi daha etkili bir tedavi olabilir. St. Jude hastanesinde beyin tümörü olan çocuklarda klinik denemeler devam etmekte.

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

hocam hayırlı akşamlar 2005ve2011de açık beyin ameliyatı 2013tede gamma knife ışın cerrahisi opere geçirdim beynimdeki tümörün cinsi glial oligodendro... devamı