Bitkiler

Her birimiz daha çekici ve güzel görünmek için saçlarımızın daha sağlıklı olmasına ihtiyaç duyarız. Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak içinse saçınızın bakımına biraz zaman ayırmanız gerekir.

Sağlıklı saçlar her zaman bakım ve özen ister. Bunun için, bazı bitkilerin kullanılması, iyi bir diyetin takip edilmesi ve stresten uzak durulması şarttır.

Saç İçin Sihirli Bitkiler

Saçınızın uzamasına yardımcı olacak bazı önemli bitkiler:

Biberiye: Bu bitki, saçların hem güzel ve sağlıklı olmasına hem de uzamasına katkıda bulunur. Biberiye, saç renginin koyulaşmasına yardımcı olur. Birçok güzellik uzmanı ve dermatolog tarafından tavsiye edilir. Ayrıca kepeğin kontrolünde faydalıdır.

Adaçayı: Bu bitki, kirlilik, toz ve kimyasallar nedeniyle saç derisinde enfeksiyon oluşmasını önler. Adaçayı ayrıca kepek sorunlarını halleder ve saçınıza renk verir.

Dulavratotu kökü: Bu bitki, saçların sağlığı için çok faydalıdır ve saç dökülmesini önler.

Papatya: Papatya genellikle saçların sağlıklı uzaması için kullanılır.

Bunların dışında, saçların sağlıklı olmasına yarayan bitkiler, dut, kadife çiçeği, ısırgan otu, atkuyruğu ve kara pelin otudur. Her zaman bu bitkilerle yapılmış saç ürünlerini tercih etmeye çalışın.

Ev Yapımı Kürler

Ev Yapımı Bakım Kürleri

 • Kendinizi stresli ve yorgun hissettiğiniz zaman ısırgan otu yapraklarını demleyerek için. Bunu, saçınızı durulamak için de kullanabilirsiniz.
 • Papatya çayı, sarı saçlar için iyi bir saç bakım kremi işlevi görür. Daha fazla parlaklık elde etmek için bunun içine bir çay kaşığı limon suyu katın.
 • Kuru saçlar için, mürver çiçeği ve adaçayının demlenmesi, saçların nem kazanmasına yardımcı olur.
 • Eğer saçlarınız yağlı ise saçları lavanta ya da oğul otu ile durulamak saç derisindeki sebum üretimini kontrol altına almaya yardımcı olabilir.
 • Saçların adaçayı ve biberiye ile durulanması, beyaz saçları eski rengine kavuşturmaya yardımcı olur. Bu, saçınıza hafif bir kahverengilik verir.
 • Hatmi çiçeğinin yaprakları, saçlarınızın güçlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Bu bitkinin çiçekleri, saçın sağlıklı uzaması için çok faydalıdır.
 • Çemen otu çekirdekleri ve hatmi yapraklarından yapılan lapa da saçın sağlıklı uzaması için faydalıdır.
 • Sağlıklı ve iyi beslenme alışkanlıkları geliştirmek, sağlıklı olmak için her zaman önemlidir. Bu alışkanlıklar sayesinde saç dökülmesini de önleyebilirsiniz.
 • Proteinler ve besleyici öğeler açısından zengin besinleri tüketin. Demir, saçların sağlıklı uzaması için çok önemlidir. Bu nedenle her zaman diyetinize demir içeren daha fazla besin katın.
 • Her gün en az 15-20 dakika egzersiz yapın. Günlük egzersiz, saç dökülmesini önlemenin yanı sıra sağlıklı olmak için de gereklidir.
 • Gereksiz yere saçınıza kalıcı düzleştirme ya da boya gibi kimyasal işlemler yaptırmaktan kaçının.

Saç tipiniz ne olursa olsun kuru, yağlı, ipeksi ya da kıvırcık, daha güzel ve çekici görünmek için sağlıklı saçlar her zaman önemlidir. Bu önerileri dikkate alarak, sağlıklı saçlara sahip olabilir ve saçlarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı