Yeni yayınlanan bir çalışma brokoli ve karnabahar gibi turpgillerin kansere karşı nasıl faydalı olduğuna dair muhtemel bir açıklama getiriyor. Görünen o ki bu sebzelerdeki bazı maddeler kanserle bağlantılı bir geni etkisiz hale getiriyor.

Bilim insanları brokoli ve karnabahar gibi turpgillerde bulunan “isothiocyanate” maddesinin kanserin ilerlemesini durdurabildiğini gördüler. Ancak kimse bunun nasıl olduğunu bilmiyordu. Şimdi bu konuda ilerleme sağlandı. Brokolide bulunan bu maddenin, kanser vakalarının %50’sinde görülen bozulmuş p53 genini ortadan kaldırabildiği düşünülüyor. Bu gen tümör bastıran gen olarak biliniyor. Hücre sağlığı ve hücrenin anormal bir şekilde büyümemesinde önemli bir role sahiptir. Ancak bozulmaya (mutasyon) uğradığında bu koruyucu özelliği kalmıyor. Bu gen ve isothiocyanate ile alakalı çalışmalar akciğer, göğüs ve kolon gibi farklı kanser vakalarında yürütüldü.

Bu durum kansere karşı yeni bir strateji geliştirmek için kullanılabilir. İsothiocyanate maddesi mevcut tedavilere eklenebilir veya bu maddeye dayalı yeni tedavi ve önleyici tedaviler geliştirilebilir.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı