C vitaminli meyve ve sebze suları bu hayati besine erişmenin lezzetli ve yararlı bir yoludur. Birçok kişi yüksek C vitaminli içecekler düşünüldüğünde portakal suyu ve başka meyve suların düşünür ama bazı sebze suları da iyi C vitamini kaynaklarına dahil edilmelidir. En iyi bazı C vitamini suları lahana ve brokolinin yanı sıra kividen yapılan yeşil sular, greyfurt suyu ve limonla hazırlanan sulardır. Düzenli olarak C vitamini suyu tüketmek askorbik asit eksikliğinden kaçınmaya yardımcı olur. C vitamini eksikliğinin belirtilerinden birkaç tanesi kuru cilt, hastalık ve enfeksiyonlara karşı zayıflayan bağışıklık, burun kanamaları ve kanayan, iltihaplı dişetleridir. Sigara içen ve C vitamini gibi vitaminler açısından sağlıklı beslenmeyen kişilerde eksiklik olabilir ve C vitamini sularından yararlanabilirler. Ciddi C vitamini eksiklikleri dünyanın birçok kısmında nadirdir ama hafif eksiklikler yaygındır.

Marketlerde ve manavlarda mevcut olan ve evde yapılması kolay olan C vitaminli içecekler vücudun en iyi seviyelerini korumaya yardımcı olur. Bunu sağlayan en iyi sulardan bazıları, beta-karoten ve E vitamini gibi vitaminler ve mineraller de sunan sebze sularıdır. C vitaminli sebze suları evde taze yeşil biber, brokoli , lahana, yapraklı yeşil sebzeler, brüksellahanasından istediklerinizi karıştırarak yapılabilir. Portakal suyunun yanı sıra diğer C vitaminli sular çilek, mango, ananas ve kızılcıktan yapılanlardır. Hepsinin C vitamin içeriği yüksektir ve marketlerde kolayca bulunabilir veya evde yapılabilir. Taze limonlarla yapılan sular da en iyi C vitamini kaynakları arasındadır.

C vitamini suları kişilerin hafif ya da şiddetli C vitamini eksikliğinden kaçınmasına yardım etmekle kalmaz, kanser ve kalp hastalığına karşı korunmakta da yararlıdır ve sağlıklı yaşlanmaya büyük ölçüde yardımcı olabilir. C vitamininde bulunan antioksidan özellikler hücre oksidasyonuna karşı korunmaya yardım ederken aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetli ve sağlıklı tutar. En iyi C vitamin suları en yüksek vitamin içeriğine ve eksiklik veya hastalık riski olanların her gün içmelerini sağlayacak hoş tatlara sahip olanlardır. Birçok kişi portakal suyunun bu kategoride at başı gittiğini düşünür ama farklı meyve suları ve karışımlar deneyerek kişisel favoriyi bulmak kolaydır.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı