Cildinizin Sağlığını Korumak İçin Etkili Makyaj Temizleme Tavsiyeleri!

Cildinizin Sağlığını Korumak İçin Etkili Makyaj Temizleme Tavsiyeleri!

Günlük yaşamlarında düzenli olarak makyaj kullanan kişiler için makyaj temizlemek zorlu ve üşenilen bir süreç olabilir.

Bununla birlikte eğer cildinizin sağlığını korumak ve zarar görmesini engellemek istiyorsanız, sağlıklı bir cilde sahip olmak için geceleri yatağa gitmeden önce makyajın çıkarılması oldukça önemlidir.

Gece boyunca makyajınızı çıkarmadığınızda makyaj ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasallar cildinizdeki gözeneklerden içeriye girer. Sonuç olarak birçok cilt sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genellikle iki tip makyaj vardır. Bunlar yağlı ve yağsız makyaj türleridir. Yağlı makyaj malzemeleri rujlar, maskara ve diğer sıvı makyaj malzemeleridir.

Diğer bir taraftan yağsız makyaj malzemeleri arasında allıklar, göz farları ve diğer pudralı makyaj malzemeleri yer alır.

İki tür makyaj malzemesinin de belirli temizlenme süreçleri vardır. Geceleri makyajınızı temizlerken bu noktalara dikkat etmeniz gerekir.

  1. İlk olarak göz makyajınızı çıkarın. Bebek şampuanıyla birçok makyaj temizleme ürününe karşı dayanıklı olan göz farı ve maskaranızı etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Eğer suya dayanıklı maskara kullanıyorsanız, uzun süreli etkisi nedeniyle bu maskarayı temizlemek zor olacaktır. Bu nedenle birkaç damla bebek şampuanını bir parça pamuğun üzerine döküp göz makyajınızı yavaşça temizleyin.
  2. Göz makyajınızı temizlemek için yüz temizleyicilerini kullanmayın. Göz bölgenizin oldukça hassas ve narin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle göz bölgenize hiçbir şekilde zarar vermeyin.
  3. Yüzünüze yüz temizleyicisi uygulamadan önce, yüzünüze sıcak suyla hafifçe yıkayın. Bu sayede cildinizdeki gözenekler açılacaktır ve cilt gözeneklerindeki kirlerin temizlenmesi kolaylaşacaktır. Sıcak su yüz temizleyicinizin köpük hale gelmesine yardımcı olur. 
  4. Yüzünüzü temizlerken boyun ve kulak arkalarını da temizlemeyi unutmayın. Bunun nedeni vücut yağının genellikle bu bölgelerde birikmesi ve cilt gözeneklerini kapatmasıdır.
  5. Yüzünüzü temizlemek için sabun yerine cilt tipinize uygun bir cilt temizleyicisi kullanın. Piyasada bulunan sabunların çoğu genellikle sert kimyasallardan oluşur. Bu da cildinizdeki nemin yok olmasına ve cildinizin kurumasına neden olur. Bu nedenle bazı markalar tarafından üretilmiş daha iyi bir temizleyici kullanmayı deneyin.
  6. Yüzünüze haftada bir veya iki defa doğal yüz maskesi uygulayın. Bu sayede cildinizdeki ölü deri hücrelerinden kurtulursunuz ve cildinizin sağlığını korumuş olursunuz.