Yağlı cildiniz makyajınızı mı bozuyor? Yağlı cildinizin taze ve sağlıklı görünümünü koruyacak düzgün bir cilt bakımı arzu etmez misiniz?

Taze ve sağlıklı bir cilde sahip olmak makyajın kalıcılığını artırır. Cildinizin yağlı olduğu parlamasından ve büyük gözenekli oluşundan anlaşılabilir.

Yağlı cildin sebebi, gereğinden fazla çalışarak sebum adlı doğal cilt yağını üreten yağbezleridir.

Sebum, cildi koruyup nemlendiren bir maddedir.                                

Yağ miktarı artığında cilt dokusu kalın ve ağır hale dönüşür ve sonucunda yağlı bir parlaklık, siyah noktalar, irinli sivilceler, kabarcıklar ve akne oluşur.

Başka bir deyişle, yağlı ciltlerde yağbezleri gereğinden fazla çalışır ve ihtiyaç duyulandan daha fazla yağ üretilir ve bu suretle cilt belirgin bir parlaklığın arkasına saklanmış olur.

Anlaşılacağı üzere cildinizin normale dönmesi için ihtiyacınız olan şey düzgün bir cilt bakımıdır. Yağlı cilt bakımının ilk esası temizliktir.

Bu, cildin temizlenmesinden başka bir şey değildir. Cilt temizliği sivilceye neden olan bakterilerin öldürülmesine ayrıca ölü deriden kurtararak gözeneklerin açılmasına yardım eder. Tıkanmış gözenekleri temizlemek için her zaman yumuşak bir fırça kullanın.

Yağlı cilt temizliği, ılık su ve fazla yağdan ve kirden arındırmak için derin bir temizleyici kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Ilık su cildinizi yağdan arındıracak ve temizleme losyonu (antibakteriyel) sivilce oluşumunu engelleyecek ayrıca yağ birikmiş gözeneklerden oluşan kusurları temizleyecektir.

Yağlı cilt temizliğinde sebumun etkili bir şekilde çözülmesini sağlamak için her zaman yağ bazlı bir ürün kullanın. Ayrıca, cilt yüzeyinizi yağdan parlamış görüntüden uzak tutmak için yağsız bir nemlendirici sürün.

Bunların yanı sıra, tıkanmış gözeneklerin temizliğine yardımcı en iyi şey yumuşak bir yüz fırçasıdır. Temizleyiciler cildin temiz, pürüzsüz hissetmesini ve yağdan kurtulmasını sağlar. Makyajı, kiri, yağı temizlediklerinden cilt kuru ve sıkı kalır.

Yağlı cilt bakımının ikinci esas kuralı cildin güçlendirilmesidir. Cildinize güç vermek için her zaman yağsız bir kanama durdurucu (tonik) ve yağsız bir formül kullanın. Bu ürünleri sürerken pamuk topçukları kullanın ve temizlenene kadar yıkayın.

Unutmayın tonikler günlük alışkanlıklarınızın en önemli parçalarıdır çünkü gözenekleri temizler, yağı uzaklaştırır ve cilt rengini güçlendirir. Tonik kullanımı büyük gözenekleri küçülttüğü gibi temizleyicilerin tam olarak temizleyemediği makyajı, kiri ve yağı da siler.

Göz makyajı temizliği için kokusuz makyaj temizleyicileri ve uygulama için pamuk topçukları kullanın.

Ancak, yağlı ciltlerde su bazlı ve kokusuz formüllerin kullanılması da yararlıdır.

Cildin nemlendirilmesi ciltteki nem oranını korumak adına yağlı cilt bakımının önemli bir parçasıdır. Buradan hareketle,  nem oranını korumak ve çevresel etkenlere karşı savaşmak için hafif nem oranına ve koruyucu maddeye sahip nemlendirici ürünler tercih edin.

Ayrıca, ciltteki nemin kalıcılığını sürdürmek ve nemi korumak için düzenli olarak güneş korumalı ürünler kullanın.

Yağlı cilt bakımında, en iyi sonuçları almak için cilt bakımı ürünlerini dikkatli seçin.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı