Cilt bakım ürünlerinin yapımı birçok kişinin merak ettiği bir konudur? Cilt bakım ürünlerinin bir gelenek haline geldiği bir zamanda yaşıyoruz. Aslında bu ürünler o kadar büyük bir etki yaratmıştır ki insanlar evde kendi cilt bakım ürünlerinin yapmayı düşünmektedir.

Cilt bakım ürünleri ile ilgilenen kişilerin kendi mutfaklarının rahatlığında kendi cilt bakım ürünlerini hazırlamaya başlamaları şaşırtıcı değildir.    

İlk olarak bu cilt bakım ürünlerinin piyasadaki fiyatları oldukça pahalı olabilir.

Ayrıca fiyatlar seçtiğiniz ürünün markasına göre de değişiklik gösterir. Bazı markalar yüzlerce dolara mal olabilir. Bu ürünlere herkesin bütçesi yetmeyebilir.

Cilt bakım ürünleri yapma ile ilgilenen kişiler için akılda tutulması gereken bazı temel noktalar vardır. Bunlardan en cazibi bu cilt bakım ürünlerinin evde yapılabileceğidir.

Cilt bakım ürünlerinin tamamen doğal ürünlerden yapılması gerektiğini unutmayın. Cilt bakım ürünlerinin içerisinde kullanılan malzemelerin çoğu evinizde bulunduğunda bu bakım ürünlerini hazırlamak oldukça kolaydır. Ayrıca malzemeleri abartısız kullanın.  

İşte kendi evinizde kendi malzemelerinizi kullanarak yapabileceğiniz en basitinden bir cilt bakım ürünü. İşte kendi yüz eksfoliantınızı yapmanız için gerekli malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı az yağlı süt tozu
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 5 damla elma sirkesi

Tüm bu malzemeleri blender ile karıştırarak cildinizi için bir eksfoliasyon maskesi yapabilirsiniz. Karışımın yoğunluğunu ayarladığınızda masaj yaparak cildinize uygulayın. İki dakika kadar karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra sıcak su ile cildinizi durulayın. Ardından emici bir havlu ile yüzünüzü kurulayın.

Diğer yaygın olarak kullanılan cilt bakım ürünü cilt temizleyicileridir. Cilt temizleyicilerinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Oldukça basit. İşte ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 6 yemek kaşığı keten tohumu yağı
  • 6 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 10 yemek kaşığı hintyağı  
  • En sevdiğiniz esans yağından 25 damla

İlk üç maddeyi bir şişeye dökerek karıştırın ve çalkalayın. Ardından esans yağını ekleyin ve tekrar çalkalayın. Karışımı serin ve kuru bir yerde saklayınız. Karışımı buzdolabında da saklayabilirsiniz. Yüzünüze birkaç damla uygulayın. Ardından cildinizi su ile durulayın ve havlu ile kurulayın.

Cilt bakım ürünü yapma konusunda kim uzman olmanız gerektiğini söyledi? Bu talimatları takip edebilen herkes bu maskeleri kolaylıkla uygulayabilir.    

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Hocam Merhabalar, Dr önerisi ile Yüzümdeki lekeler için aknetrend ve akabinde iki jel ve expigmnet kullanıyorum. Aknetrend kullanırken lazer epilasyon... devamı