Cildimizin esnekliğini ve genç görünümünü daha uzun süre korumak istiyorsak, günümüzün yaşam tarzı ve kirlilik gibi saldırgan atmosfer koşullarını da hesaba katarak cildimize büyük özen göstermek önemlidir.

Bunu gerçekleştirebilmek için cildinizin durumu, cilt tipiniz ve cilde zararlı toksinleri nasıl yok etmek gerektiği hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalısınız, sonrasında da gerektiği gibi korumalısınız.

Farklı farklı cilt tipleri bulunur; bu nedenle işe başlamadan önce cilt tipinizin ne olduğuna karar verin. Kuru mu normal mi, cildinizin doğal rengi ne ve ne kadar esnek?

Cilt yağı önemli cilt koruyucularıdır ancak fazlası cilt sorunlarına yol açabilir. Gereğinden fazla yağ oluşumunu gidermek için ilk önce sebebini öğrenmeniz gerekir; beslenme yetersizlikleri, hormonal sorunlar, stres ya da tıbbi tedaviler fazladan yağlanmaya neden olabilir.

Hassas ciltler birtakım kozmetik ürünlerine karşı hassasiyet gösterebilir ya da bazen sivilce patlamasıyla karşı karşıya kalabilir, hassas ciltlerde doğru ürünün seçilmesi önemlidir.

Kırışıklıkları önlemek için düzenli olarak şekillenmelerini ve daha da kötüleşmelerini önleyecek bir güneş kremi kullanın ve cildinizi gerektiği gibi nemlendirin.

Beslenmenin cildinizin nasıl göründüğü ve nasıl hissettiğinin esasını oluşturduğunu aklınızdan çıkarmayın; su cilt nemi ve esnekliğinin korunması için birinci derecede önemlidir, bitki çayları gibi doğal antioksidanlarla birlikte meyve ve sebze açısından zengin dengeli bir beslenme de cildinizin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardım edecektir.

Op. Dr. Işıl ÇELİKEL

iyi günler değerli hocam, annem( 51 yaşında, 80 kilo, 165 boy ) meme kanserinde erken teşhis için testler yaptırdı sonuçlar şöyle: yağlanma dışı kala... devamı