Cilt tipiniz ne olursa olsun, düzenli yapılacak bir cilt bakımı sık rastlanan sorunların altında yatan nedenleri ve erken yaşlanmayı engellemek için esastır.

Hassas ya da yağlı, sivilce, kuruluk veya akneye yatkın olsun, günlük alışkanlıklarınıza aşağıdaki temel adımları dahil etmelisiniz.

Genel cilt rahatsızlıklarının oluşma şansını azaltacak kolay öneriler:

  1. Yüzünüzü günde iki defa ılık suyla yıkayın ve her zaman akne sorunlarını önlemek için yumuşak bir sabun kullanın.
  2. Yüzünüzü ovalamayın ya da gereğinden fazla yıkamayın çünkü ovalamak hasara ve hassasiyete yol açabilir.
  3. Hiçbir sivilceyi sıkmayın çünkü bu enfeksiyonu cildin daha derinlerine iterek şişme ve kızarıklığa yol açabilir ve ayrıca yara izi de bırakabilir.
  4. Dışarı çıktığınızda her zaman bir güneş koruyucusu sürün ve koruyucunuzun UVA ve UVB ışınlarının her ikisini de durduğundan emin olun.
  5. Cildinizi hassaslaştırabilecek ve egzamaya yol açabilecek sert deterjanlardan, kokulu sabunlardan ve yoğun bir şekilde parfüm içeren losyonlardan uzak durun.
  6. Cilt rahatsızlıklarına sebep olabilecek yiyeceklerden sakının. Cilt bozukluğu oluşturma şansını azaltmak için taze meyve sebze açısından zengin, sağlıklı ve dengeli bir beslenin.
  7. Düzenli bir temizleme ve ölü deriden arındırma alışkanlığı edinin. Cilt tipinize uygun hareket eden nazik bir cilt temizleyicisi seçin. Vücudunuzdaki pürüzleri düzgünleştirecek ve ölü deri hücrelerinden ayıklayacak etkili bir vücut ovalayıcısı ya da parçacıklı bir ürün seçin. Böylece nemlendirme için daha iyi bir zemin hazırlayabileceksiniz.

 

Bunlara ilaveten, bol bol su için, düzenli spor yapın ve düzeninizi iyi koruyun. Böylece sağlıklı ve ışıltılı bir cilde kavuşmak kolayca erişilebilir olacaktır.

İLGİLİ MAKALE

Cilt Bakımı Sırları

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı