Doğru Nemlendirici

Günlük yüz yıkama ve duş alma alışkanlıklarımız, cildimizi yumuşak ve nemli tutan temel besleyici maddeleri kaybetmemize sebep olur. Kuru cilde sahip olarak doğmuş olanlar için ise, nemlendiricilerin günlük ve düzenli olarak kullanılıyor olması daha gerekli ve önemlidir.

Piyasada çok çeşitli cilt tipleri için kullanılmaya, farklı cilt ihtiyaçlarına ve farklı bütçelere hitap etmeye müsait olan çeşitli nemlendirici alternatifleri bulunmaktadır. Farklı cilt tipleri için farklı türlerde nemlendirici kullanılması gerekir.

İşte bu noktada alışveriş yaparken doğru türde nemlendiriciyi seçmenize yardımcı olacak kısa ve basit bir rehber:

  1. Normal cilt – Su bazlı ve yağ içermeyen nemlendiriciler kullanmalısınız. Bu tipte nemlendiricilerin içeriğinde genellikle setil alkol ve siklometikon bulunur.
  2. Yağlı cilt – Yağlı cilt tipi bozulmaya ve akne oluşumuna daha eğilimlidir, bu nedenle gözeneklerinizi tıkamayacaktır anlamına gelen ”medojenik değildir” etiketli bir nemlendirici tipi seçmelisiniz. Her yıkamadan sonra uygulanabilen hafif tipte olanları seçmeye özen gösterin.
  3. Kuru cilt – Bu cilt tipi nemini ve katkı maddelerini korumak için daha fazla yoğunlaştırılmış nemlendiriciye ihtiyaç duyacağından, yağ bazlı ve propilen glikol içeren bir nemlendirici seçin.
  4. Olgun cilt – İnsanlar yaşlandıkça cilt tipleri daha kuruya doğru yönelmeye eğilimlidir. Bu nedenle en iyi çözüm petrolyum, alfa hidroksil ve laktik asit içeren yağ bazlı nemlendiriciler seçmek olacaktır. Bu tip ürünler nemi uzun süre cilt içine hapsederek,  ciltte çatlama ya da kurumaya uzun süre engel olurlar.
  5. Hassas cilt – Kuru ciltler için özel olarak tasarlanmış boya ve parfüm gibi allerjenler içermeyen özel nemlendiriciler kullanmaya ihtiyacınız vardır. Çünkü hassas ciltler kolaylıkla bozulmaya ve tahriş olmaya eğilimlidir.

Doğru tip nemlendiriciyi seçmek büyük öneme sahiptir ve eğer sizin için en uygun tipin hangisi olduğu konusunda endişeleriniz varsa bir deri uzmanına danışmanız gerekir.

Ayrıca alışveriş yaparken daha pahalı olan çeşidin daha etkili olacağı anlamına gelmediğini aklınızdan çıkarmayın. Alışveriş yaparken hangi ürünün en çok işe yaradığıyla ilgili olarak çevrenizdekilere danışın.

Her gün kullanılabilecek, işe yarar bir ürün bulmak için bir servet harcamanıza gerek yok.

İpuçları

Nemlendiricilerin ne zaman kullanılacağına ilişkin ipuçları

 

  1. Her banyodan ya da yüzünüzü her yıkamanızdan sonra cildinize yedirerek uygulayın. Dışarıda çok fazla zaman geçiriyorsanız ısıdan dolayı cildinizin yağlı olduğunu hissettirmeyecek hafif ve yağsız formüllere sahip bir ürün seçebilirsiniz. Aynı zamanda iki farklı formül kullanabilirsiniz; biri kapalı yerler için olan ve diğeri dışarıda güneş ışınlarının zararlarından korumak üzere ekstra SPF koruması eklenmiş bir ürün olabilir.
  2. Elleriniz, ayaklarınız, dirsekleriniz ve dizleriniz çatlamaya daha eğilimli olup daha   güçlü formüllere ihtiyaç duyarlar; bu bölgeler için daha yoğun ve krem bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

En önemli faktör sizin rahat ettiğiniz formülü seçmektir. Uygun formüle sahip olan birkaç farklı ürünü deneyin ve cildinizin hangisinin kullanımı esnasında daha iyi hissettiğini bulun. Daha da iyi bir çözüm istiyorsanız, eğer mümkünse bir dermatologdan yardım isteyin. Bu çözümlerin en güveniliri olacaktır.

Uzm. Dr. Cenk Kiper

Selamın Aleyküm Merhaba: Doktor bey benim penisimin başında ben türü kahve rengi lekeler oluştu bu durum beni gerçekten rahatsız ediyor nasıl kurtulab... devamı