Yaşınız ilerledikçe, cildiniz esnekliğini kaybeder ve zamanla cildinizde kırışıklıklar, ince çizgiler ve cilt lekeleri oluşur.

Bütün bunlara ilaveten, çevresel etkenler de cildinizin genç görünümünü kaybetmesi için payına düşeni yapar.

Cildinizi korumak için çok geç kalmadan, genç görünümünü korumaya yönelik farklı yöntemler keşfedin.

Tabii ki hayatın sonuna kadar cildin genç görünmesi mümkün değildir ama bazı belli başlı yöntemlerle cildinizin yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz.

Genç görünümü sürdürmenize yardım bazı öneriler şunlardır:

Düzenli Olarak Cildinizi Nemlendirin!

Hangi cilt tipi olursa olsun bu, göz önüne alınması gereken ilk adım budur. Genç görünümünü korumak için cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi aldığından emin olun.

Sıvı kaybı ya da kuruluk cilt hasarına yol açan başlıca nedendir. Cildin zarar görmesini önlemek için düzenli olarak nemlendirin. Cildinizi nemlendirmek için en doğru zaman banyo sonrasıdır.

Zeytinyağı Kullanın!

Beyaz şekerle zeytinyağını karıştırın ve hafifçe ovalamak suretiyle cildinize sürün. Böyle bir ovalama işlemi sadece ölü cilt hücrelerini temizlemekle kalmayacak ayrıca cildinize sağlıklı bir ışıltı kazandıracaktır.

Cilt bakımınızın daha da rahatlatıcı olmasını istiyorsanız, bu karışıma bir iki damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

Her Dışarı Çıktığınızda Güneş Kremi Sürün!

Ozon tabakasının son durumu nedeniyle, zararlı UV ışınları oldukça kolay bir şekilde cilde nüfuz eder. Bu nedenledir ki UV filtreli güneş kremi sürmek son derece önemlidir. Güneş korumasını iç mekanlardayken bile sürerseniz, bu size ilave bir fayda olarak geri dönecektir.

Cildinizi Temizleyin!

Cildimiz vücudumuzun en dıştaki organı olduğundan bulaşıcı bakteri, virüs ve diğer zararlı mikroplar gibi her türlü zararlı kirleticiye maruz kalır.

Bu nedenle, bütün bu zararlı kirleticilerden cildimizi uzak tutmak için, günde en az bir kez cildin temizlenmesi çok önemlidir.

Balık Yağlarını Tercih Edin!

Balık yağı sadece cildinizin genç görünümünü korumakla kalmaz ayrıca genel sağlığınızın iyileşmesine de katkı sağlar. Mümkünse, balık yağını yemek düzenizin bir parçası yapın. Değilse de, en az haftada iki kez alın. Balıkyağı cildinizin güneşe karşı olan direncini büyük bir oranda güçlendirecektir.

Uyku

Stres cildiniz üzerinde çok kötü etkiler yaratabilir. Bu nedenle, cildinizin yeterince dinlenebilmesi ve gece uykusunu tam alması çok büyük öneme sahiptir.

Yatağa erken gidip sabah erken kalkın ve gün içindeki spor programınızı gerçekleştirerek gün boyunca yenilenmiş hissedin.

Bunlara ek olarak, yeterince su içip, cildinizin güneşe maruz kalma süresini sınırlandırın. Bol bol meyve sebze tüketin ve taze meyve sularını tercih edin. Alkol ve kahve tüketiminizi ölçülü tutun. Bunlar sadece genç görünümünüzü korumanıza değil, genel sağlığınızı geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba ben 16 yaşında bit genç kızım henüz adet dönemim olmamasına rağmen masturbasyon yaptım ve kan geldi sizce kızlığım bozulmuşmudur ? biraz acil!... devamı