Korkuyla Başa Çıkmak

Korkuyla Başa Çıkmak

Okuldan korkan çocuklara veya gençlere yardım edilebilir. Ama bu yardım, genellikle bir ruhsal sağlık danışmanı, bir eğitimci veya anksiyete bozukluklarının yönetimi konusunda eğitim almış bir eğitimciyle iş birliği yapılmasını gerektirir.

Bir çocuğun okul konusundaki korkusunu yenmeyi öğrenmesi için bu korku doğrudan bir şekilde ele alınmalıdır. Okulun “kendisine” karşı rahatsız edici bir engel olarak görülmeyen derse odaklanılmalıdır. Çocuk fobik olduğu sürece, fobiyle ilişkili dersler gerçek mesele haline gelir. Eğer çocuk fobiyi yenebilirse, diğer bütün çocuklar gibi müfredatı öğrenmesi mümkündür.

Fobiyi Yenmek İçin Adımlar


Fobiyi Yenmek İçin Adımlar

Korktukları objeler veya durumlara karşı kendilerini duyarsızlaştıran insanlara yardımcı olmak üzere iyi geliştirilmiş programlar vardır. Fobi, ister uçma korkusu, ister yükseklik korkusu, köpek veya okul korkusu olsun, atılacak adımlar genellikle aynıdır. Özellikle bir danışman, kişinin korktuğu şeylere karşı giderek yakınlaşmasına ve giderek daha uzun süreçlerde buna dayanabilmesine yardımcı olmak için büyük ölçüde kişiselleştirilmiş basamak dizileri geliştirir. Anksiyetenin yönetilmesi için yöntemler öğrenilmiş ve güçlendirilmiştir. Kişi, korkusunu yönetmek için pratik yaptıkça, içinde bulunduğu durumun aslında başa çıkılabilir olduğunu ve ölmeyeceğini öğrenir. Kontrol altında hissetmenin yollarını bulur, kendisinin korkuyla yüzleşebilecek ve bunu yenebilecek kapasitede olduğunu fark eder. Bunlar, güven ve yeterlilik hislerine yol açan hayat dersleridir; güvenli ve yeterli bir insan her şeyle, hatta okulla bile başa çıkabilir.

Dr. Orhan BAKİ

merhaba hocam benim 4 tane çocuğum var 9 aylık ikizlerim biri kız biri oğlan 2,5 yaşında bir oğlum şuan sıkıntıları olan çocuğum ise 7 yaşındaki ömer... devamı