Hacimli, uzun, ışıltılı saçlar. Kadın erkek fark etmez herkesin arzusudur. Ancak hacimli saçlara sahip olmak zannedilenin aksine çok da kolay bir iş değildir.

Hacimli saçlara nasıl sahip olunur? Sıkı çalışmanız ve saçlarınıza doğal bir hacim kazandırabilmek için fazladan çaba ortaya koymanız gerekir.

Fazla saç boyası uygulanması, ısıya maruz bırakılması ve genetik etkenler de saç dökülmesi yaşanmasında kritik bir role sahiptir.

Saç dökülmesine yol açan sebepler ne olursa olsun, iyi bir beslenmenin eşlik ettiği iyi bir saç bakımı hacimli saçlara erişme süreci boyunca size yardım edecektir.

Hacimli saçlar için bazı etkili teknikler

Neyse ki daha hacimli saçlara sahip olmanın pek çok farklı yolu var. Bu tekniklerden bazıları şunlardır:

  1. Vitaminlerinizi alın: Vitamin ve mineraller saçların uzaması ve sağlıklı kalmasında çok önemli bir role sahiptir. Vücudunuzdaki herhangi bir besin yetersizliği kesinlikle saç dökülmesi yaşanmasına da etki edecektir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasında etkili birkaç vitamin vardır. Bunların içinde; vitamin A, vitamin B, vitamin C ve vitamin E sayılabilir.
  2. Protein alın: Saç bir protein olduğundan, protein açısından zengin bir beslenme saç uzamasına yardımcı olacaktır. Bazı beslenme uzmanları buğday tohumu ve bira mayası tüketmenin de saç uzamasını ve sağlamlığını artırdığını belirtmektedir.
  3. Stresten uzak durun: Aşırı stres saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle, farklı stresi azaltacak ve vücudun daha fazla dinlenmesini sağlayacak farklı stres yönetimi teknikleri araştırın.
  4. Saç uçlarınızı düzenli aldırın: Saçların uzamasını artırabileceğinden saç uçlarınızı düzenli olarak aldırın. Çoğunuz saç uçlarını aldırmanın saç dökülmesine neden olacağı düşüncesini taşıyor olabilirsiniz ancak gerçekte bu işlem durumun tam tersi etkiye sahiptir çünkü saç uzamasını güçlendirmeye yardımcıdır.
  5. Saç boyası kullanımını sınırlandırın: Aşırı saç boyası ve perma saçlara zarar verir ve saç uzamasına engel olur. Sonucunda saç uçlarında kırılmalar, genel kırılmalar ve aşırı saç kuruluğu yaşanır.
  6. Güçlü kimyasalların aşırı kullanımından kaçının. Kimyasalların daha zararlı olanları perma yaptırma sırasında uygulanan çözeltiler ve diğer renklendirme maddeleri olacaktır. Saçlarınızın rengini değiştirmek istiyorsanız, doğal renklendirme ürünlerini tercih edebilirsiniz, örneğin kına gibi.
  7. Saçlarınızı nemlendirin: Genellikle şampuanların saçların doğal yağını kurutma ihtimali vardır. Dolayısıyla, kafa derisine uygun bir şampuan ile yeterli nem sağlayacak bir saç kremini düzenli bir şekilde kullanmayı denemekte fayda var.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı