Daha Uzun Yaşamanın 6 Yolu

Yapılan araştırmalar yaşam tarzının yaşam süresini büyük ölçüde etkilediğini göstermektedir. Düzensiz beslenme, alkol, sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar hem bedensel hem de zihinsel olarak yaşlanma sürecini erken başlatır. Eğer yaşlanmayı geciktirmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız 6 öneriye göz atın;

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenin cümlesini daha önce birçok yerde okumuş ancak görmezden gelmiş olabilirsiniz. Fakat şu an size daha uzun yaşamanızı sağlayacak en önemli unsurlardan biri olduğunu söylesek yine de görmezden gelebilir misiniz? Vitaminler ve mineraller açısından zengin, glisemik indeksi düşük ve içeriğinde yaşlanmayı geciktirici maddeler bulunduran doğal gıdaları tercih etmeli, işlenmiş gıdalardan, fast- food yiyeceklerden ve sağlıklı olmayan atıştırmalıklardan vazgeçmelisiniz.

Sosyal Çevreni Önemse

Aile ve arkadaşlarla geçirilen vakitler yaşam sürenizde etkili bir role sahiptir. Güçlü bağlar kurmak, sevgi ve şefkat dolu ilişkiler kurmak, gülmek, ağlamak, dertleşmek ve her şeye rağmen yakınınızda size değer veren insanlar olduğunu bilmek yaşama tutunmanız açısından büyük bir motivasyondur.

Partnerini Mutlu Et

İlişkide veya evlilikte karşılıklı olarak çiftlerin birbirlerini duygusal ve cinsel paylaşımlarında tatmin etmesi yaşam süresinin uzamasında önemlidir. Özellikle cinsel paylaşımların kan basıncını düşürüyor olması, uyku problemlerine iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kalp rahatsızlıklarını önlemesi gibi faydaları göz önünde bulundurulduğunda düzenli olarak vakit ayırılması gerektiğini gösteriyor.

Bir Kadeh Şarap

Yapılan araştırmalar günde bir kadeh şarabın yaşam sürenize katkı sağladığını gösteriyor. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde hücre yaşlanmasını yavaşlattığı, stresi azalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Egzersiz Yapın

Gün içerisinde 30 dakikalık yürüyüş bile ömrünüze neredeyse 4 yıl katıyor bu yüzden eğer erken yaşlanmak istemiyorsanız egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir.
İLGİLİ MAKALE

Prostat orgazmı nedir?

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam kolay gelsin ben uzun zamandır masturbasyon yaparken spermin gelmesini engelliyorum ve Sperm gelmeden masturbasyonu bırakıyorum bunun bi zararı ... devamı