Hepimizin bildiği gibi, kilo vermek için daha az yemeli ve daha fazla hareket etmeliyiz. Ama bunu her zaman icraata dökmez ve kendimizi bahaneler üretirken buluruz. Peki, spor yapmamak için ürettiğimiz bahaneler nedir ve bunlarla nasıl başa çıkabiliriz?
1-Fitness çok sıkıcı ve çok uzak
Oturma odanız yeterince yakın mı? İnternete girin ve egzersiz videoları açın. Hem izleyerek uygulayabilirsiniz, hem de bir süre sonra artık ezberleyeceğiniz o hareketleri, favori dizinizi izlerken bile yapabiliyor olacaksınız. Yani artık ne sıkılacaksınız, ne de uzağa gitmenize gerek kalacak.
2-Zamanım yok
Spor için zaman yaratmanın ne kadar kolay olduğunu bilseniz şaşırırsınız. Aslında pek çok şeyi yaparken fazla zaman harcıyoruz ve spor için ayırabileceğimiz zaman hep var. Sabahları vücudumuzun enerji seviyesi oldukça yüksek olur. Bu yüzden sabah kalktığınızda, kahvaltıdan önce biraz egzersiz yapabilir, kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.
3-Evde kullanılan egzersiz araçları çok pahalı
Evde kullanmanız gereken egzersiz araçlarının başında dambıllar gelir. Eğer dambıl fiyatlarını fazla buluyorsanız, onların yerine geçebilecek ve aynı ağırlıkta olan pek çok eşyayı evinizde bulabilir ve kullanabilirsiniz. Eve koşu bandı almayı düşünmeyin bile. Yürüyüşünüzü mutlaka açık havada yapın.
4-Disiplinli şekilde çalışamıyorum
Eğer sorununuz disiplinli olmamak ve nasıl çalışacağınızı bilmemek ise ve bir kişisel eğitmene ayırabilecek paranız yoksa, interneti açın. Birçok farklı sitede ne yapmanız gerektiği yazıyor. Nasıl çalışmanız gerektiğini anlamanızı sağlayacak bazı testleri çözerek bir plan yapabilirsiniz.
5-Bana eşlik edecek birine ihtiyacım var
İlk olarak bir arkadaşınızı, kardeşinizi, annenizi sizinle çalışmak için ikna etmeye çalışın. Eğer istemiyorlarsa kendi başınızasınız. Bilmeniz gereken bir şey var ki, spor tek başınızayken daha verimli yapılır. Ama illa sizi gaza getirecek birine ihtiyaç duyuyorsanız, internet forumlarında sizin gibi kilo vermeye çalışıyor olan kişilerle iletişim kurabilir ve konuşarak birbirinize destek olabilirsiniz.
6-Spordan nefret ediyorum
Evet. İşte söylediniz. İnternet üzerinde birçok farklı sitede egzersizleri eğlenceli kılacak uygulamaların yer aldığını unutmayın. Ayrıca müzik seçimi de egzersizlere enerji katar. Sevdiğiniz parçalar eşliğinde eğlenerek spor yapmaya ısınabilirsiniz. Örneğin dans etmek hem kilo vermenizi sağlar hem de eğlencelidir.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhaba küme tipi bas agrisi var acaba radyofirekans yontemini nerede yaptirabilirim hesapli ve güvenilir olarak... devamı