Yaz aylarında herkes bronz bir tene sahip olmak ister. Ancak, bronz bir ten, cildiniz için bariz tehlikeleri de beraberinde getirir.

Bronz bir tenin görüntüsünden ve bunun verdiği histen hoşlanabilirsiniz, ancak bunun uzun vadeli etkileri ölümcül olabilir.

Son araştırmalar, ABD’de her yıl bir milyonu aşkın kişiye deri kanseri teşhisi konulduğunu göstermektedir.

Bu bir milyon kişinin %4’üne, en öldürücü kanser türü olan melanom teşhisi konulmaktadır.

Ancak, sıcak yaz aylarında cildinizi korumak ve ileride oluşabilecek deri kanserini önlemek için alabileceğiniz önlemler vardır.

Güneşlenmekten Vazgeçin, Yapay Ürünlerle Bronzlaşın

Eğer mutlaka bronz olmanız gerekiyorsa, güneşlenmekten başka yapabileceğiniz şeyler vardır. Güvenli bir seçenek olarak, güneşsiz bronzlaşma losyonlarını ya da spreylerini deneyin. Losyon ve spreyler, sizi, güneşin yaydığı zararlı UVA ve UVB ışınlarına maruz bırakmaz.

Günümüzde, birçok solaryum, zararlı ışınları ortadan kaldırdığını iddia etse de bu doğru değildir. UVA ışınlarını ortadan kaldırıp bronzlaşmanız mümkün değildir.

Ancak, DHA içeren güneşsiz bir bronzlaşma kremi kullanırsanız, güvenli bir bronzluğun keyfini çıkarabilirsiniz. DHA, ölü cilt hücrelerine karşı reaksiyon gösteren ve cildinizin renk değiştirmesine neden olan bir tür şekerdir.

Güneşten Korunmak İçin Şapka Takın

Deri kanserinin oluştuğu temel yerler yüz ve baştır. Ancak, bir şapka takarak, başınızın tepesini ve yüzünüzü zararlı güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.

Cildinizi korumak için, şapkayı, yaz mevsiminde ve sonbaharın ilk aylarında kullanmalısınız. Bulutlu günlerde bile cildiniz güneşten dolayı risk altındadır. Bu yüzden, uzun süre güneşe maruz kalacağınız zaman şapka takmalısınız.

Güneş Koruma Faktörünü Unutmayın

Tüm dermatologlar her gün SPF kullanılmasını tavsiye ederler. Kolay uygulanabilen bir SPF bulmak çok kolaydır. Günümüzde, birçok losyon, makyaj malzemesi ve cilt kremi SPF içermektedir. Ancak, seçtiğiniz ürünün en az 30 koruma faktörlü olduğundan emin olmalısınız.

Açık tenli olmak ya da ailede deri kanserine yakalanmış birinin olması gibi risk faktörlerine sahip kişiler için daha yüksek bir güneş koruma faktörü gerekli olabilir. Ayrıca, eğer güneşte uzun süre kalmayı planlıyorsanız,sudanve terden etkilenmeyen ürünler seçmeniz gerekir.

Sağduyu En İyi Korunmadır

Cildinizi güneşten korumak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Ancak, en iyi korunmayı sağduyulu olmak sağlar. Eğer cildinizin yanmaya başladığını hissederseniz, içeri girin. Cildinizi uzun süre güneşe maruz bırakmayın ve cildinizi kapatan giysiler giyin.

Yazın uzun kollu giysiler giymek pek zevkli olmayabilir, ancak eğer cildinizin güvende olmasını istiyorsanız güneşten kaçınmak en iyisidir. Akıllıca düşünün ve vücudunuzu koruyun. Vücudunuzda deri kanseri oluşmasını önlemek istiyorsanız, kendinizi koruyacak tek kişi sizsiniz.

Op. Dr. Yeşim YERÇOK

Mrb benim 30+2 haftalik hamileyken kontrole gittim doktorum bebegin 1400 kg olduğunu söyledi fakat gelişimi 4 gün geri dedi 29+6 olarak yazıyor çok te... devamı