Vücudu toksinlerden arındırmaya yarayan 10 gıdanın listesi için tıklayınız.

1. Limon Suyu

Limon, C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Vücudun toksinlerden arınmasına ve yağ yakımına yardımcı olur. Uzmanlar, limon suyunun her sabah içilirse vücudumuzdaki asit oranını düşürdüğü ve sindirime yardımcı olduğunu söylüyor.

2. Taze Meyveler

Detoks için tüketilmesi gereken besinlerin başında taze meyve geliyor. Taze meyveler tam bir vitamin deposudur. Aynı zamanda antioksidan özelliği olup lif açısından da zengindir. Vücudumuzu toksinlerinden ayırmanın en ideal yolu taze meyve türketmektir.

3. Lahana

Lahana toksin arındırıcı özelliğiyle bilinir. Lahana, kimyon ve elmalardan oluşturulan gevrek karışımdan tüketerek damak tadınızı geliştirebilir, aynı zamanda karaciğerinizin arınmasını sağlayabilirsiniz.

4. Enginar

Birçok çalışma da bulunduğu gibi enginar, karaciğer ve safra kesesinin fonksiyonlarının yerine getirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda safra üretimine yardımcı olur, hazımsızlığı önler, sindirimi düzenler. Detoksa yardımcı besinlerin en başında enginar geliyor.

5. Yeşil Çay

Yeşil çay, karaciğerin fonksiyonlarını arttırarak vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Yeşil çay günün her saatinde tüketilebilecek mükemmel bir antioksidandır.

6. Pancar

Pancar, çok fazla lif içerir, karaciğer ve safra kesesinin safra ve diğer toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Safra kesesiyle ilgili probleminiz varsa pancar tüketimine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

7. Zencefil ve Sarımsak

Zencefil ve sarımsak, tam bir karaciğer dostudur, serbest radikallerinin tutulmasına yardımcı olurlar. Tavada soteleyerek hazırladığınızda koku sorunu olmadan tüketebilirsiniz.

8. Tam Tahıllar

Tam tahıllar sadece detoks için değil beslenmenizin temelini oluşturmalıdır. Sağlıklı beslenme için elzem besin bileşenler, antioksidanlar ve yüksek oranda çözünmez lif içerir. Şişkinlik ve kabızlık toksin oluşumunun başlıca nedenlerinden birisidir. Tam tahıllar, sindirim siteminizi düzenleyerek şişkinlik ve kabızlıktan korunmayı sağlar.

9. Su Teresi

Su teresi, serbest radikalleri tutarak hücrelerin korunmasını sağlar. Karaciğerimizdeki antioksidanların görevini yapmasına yardımcı olur. Ayrıca doğal bir diüretiktir. Su teresini sandviçlerinize veya salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

10. Koyu Yapraklı Yeşillikler

Uzmanların hepsi koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmenin faydalarından söz eder. Bu sebzeler sindirim sisteminize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda çevreden aldığımız toksinlerin uzaklaştırılmasına yardım eder. Bunları çiğ olarak yemeklerde veya biraz zeytinyağıyla soteleyerek tüketebilirsiniz.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı