Nedir

Bazı insanlar için yalnızca düşük yağ diyetleri yeterli olurken diğerlerinin neden düşük karbonhidrat diyeti uygulamak zorunda kaldıklarını hiç düşündünüz mü? Sağlıklı yaşam eğitmeni ve “Diyet çözüm programı” adlı kitabın yazarı Isabel De Los Rios’a göre bu durumun sebebi vücudun metabolik tipi ile ilgilidir.

Diyet Çözüm programı zihin-beden bağlantısını kurmanızı sağlamasının yanı sıra, vücudunuzun metabolik tipine uyumlu gıdaları bir araya getiren bütünsel bir diyet ve yaşam planıdır.

Isabel De Los Rios yıllar boyu birçok insanın kilo vermesine yardımcı olduktan sonra kaleme aldığı Diyet çözüm programı adlı kitabında, "Çoğu diyet işe yaramaz çünkü insanlar yanlış yiyecekler yerler. Kendi metabolizma tipinize uygun olan doğru çeşitlerde, doğal besinler tüketmeye başladığınız zaman kilo vermeye başlayabilir, daha güzel bir cilde sahip olmanın zevkine varabilir ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Bu sistem umudunu yitirmiş kişilerin dahi kilo vermesini sağlayan, tamamı ile doğal ve işleyen bir sistemdir" diyor.

Bu program hızlı sonuç alabileceğiniz bir kurtarma diyeti değildir. Bunun yerine çoğu diyet ve beslenme uzmanı tarafından tavsiye edilen miktar olan, haftada yarım ila bir kilo kaybetmeniz hedeflenmektedir.

Diyet Çözüm Programı: Teorisi

Diyet Çözüm Programı kilo vermeniz için, vücudunuzun metabolik yapısının, kalori ihtiyaçlarını anlaşılması gerektiği ve öğünlerinizde buna uygun şekillerde belirli miktarda karbonhidrat, protein ve yağlı yemek tüketmeniz gerektiği düşüncesi üzerine kurulmuştur.

De Los Rios’a göre her insan için, üç gruptaki (protein, karbonhidrat veya karışık) metabolik diyet türünden birisi uygundur ve eğer metabolizma tipinize uygun olmayan gıdaların tüketimini kısıtlarsanız kilo kaybedersiniz.

Yazar “Rafine edilmiş karbonhidratlar bazı insanlarda yağ oluşumuna sebep olmazken bir diğerinde aynı etkiyi göstermeyebilir, bu yüzden yediklerinizi kendi metabolizmanıza uygun bir şekilde sınırlandırırsanız kilo kaybedebilirsiniz." diyor.

Program kilo kaybının yanı sıra, kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olduğu konusunda iddialıdır. Diğer sağlık koşullarını iyileştirerek cildi güzelleştirir ve enerji seviyenizi artırır.

Nasıl İşe Yarıyor

Diyet Çözüm Programı: Nasıl Çalışır

Öncelikle cevaplayacağınız bir anket yardımıyla metabolik yapınız belirlenir. Ardından kalori hedefiniz hesaplanır. Bu işlemler sonrasında, her yemek ve ara öğünün planlandığı altı haftalık yemek takip planlarının ana hatları ortaya çıkartılır.

Yemek listelerinize metabolizmanızı tatmin edecek şekilde fazladan protein veya karbonhidrat eklenerek yeme planları kişiselleştirilir. Eğer karışık tipte yer almıyorsanız, yemek planları hiçbir değişiklik gerektirmez.

Metabolizma türünüz ne olursa olsun, Diyet Çözüm Programı, üç ana öğün, iki ara yemek ve bir omega-3 takviyesi almanızı tavsiye eder.

Siz yalnızca bir kere metabolik tipinizi tanımladıktan sonra, yemek planı seçenekler ve tüketebileceğiniz miktarlar konusunda klavuzunuz olacaktır. Diyeti uygulayanlar, gıdaların günlük alım listesini tutacakları bir yiyecek günlüğü tutmak konusunda teşvik edilirler. Bu programda kalori hesaplama ve uyulması gereken bir egzersiz programı yoktur. Yemek planları size seçeceğiniz yemekler konusunda yol gösterir. Egzersizlerden Kalp ve damar sağlığı ile birlikte dayanıklılığı artırdığı şeklinde kısaca bir tavsiye şeklinde bahsedilir.

Neler Yiyebilirsiniz

Diyet Çözüm Programı: Neler Yiyebilirsiniz?

Bu programda tüketilmesine izin verilen gıdalar tamamen organik olmalıdır. Çoğunlukla sağlıklı et, balık, sebze, tohum, fındık ve ham yüksek lifli meyvelerin tüketilmesi tavsiye edilir.

De Los Rios "Çoğu insan tüm karbonhidrat ihtiyaçlarını meyve ve sebzelerden alarak, tahıl tüketmeyi ihmal ederler. Fakat yemek listemize tahılları da dahil etmemiz mümkündür" diyor.

Ayrıca o birçok diğer diyetisyenden farklı olarak çiğ ve organik oldukları sürece, süt ürünlerinin, Stevia dışındaki yapay tatlandırıcıların, işlenmiş gıdaların, tatlıların, birçok ekmek türünün, makarna ve tahılların, şekerli içeceklerin, taze sıkıldığı sürece meyve sularının, soya ve benzeri birçok gıdanın kullanımını uygun olduğunu düşünmektedir.

Uzmanlar Ne Diyor

Diyet Çözüm Programı: Uzman Görüşleri

Beslenme uzmanları, diyet esnasında iyi niyetli, yüksek motivasyonlu olmanın ve olumlu düşünmenin önemi konusunda kitapta bahsedilen bilgileri desteklemektedirler. Ama bunun dışında, “Diyet Çözüm programı” iddialarının birçoğunu yeterince delil sunmadığı düşünülmektedir. Amerikan diyet derneği sözcüsü ve Washington kökenli beslenme danışmanı olan Profesör Katherine Tallmadge "Bu diyet bilim dışı, tehlikeli ve asılsız tavsiyeler üzerine kurulmuştur. Bu nedenle ben programı tavsiye etmem" diyor.

Tallmadge, kitabın yazarının nitelikli bir beslenme uzmanı olmadığını ve kaynaklarının bilimsel dergilerde yayınlanacak niteliklere sahip olmadığını ekliyor.

Olumlu yönden ise Tallmadge, kilo vermek için kalori kaynağına odaklanmak gerektiği konusunda De Los Rios’a katılmaktadır. Fakat Tallmadge metabolik kelimesinin çok anlam ifade etmediğini düşünmektedir.

Herkesin yemeklerinde karbonhidrat, protein ve yağlı gıdaları doğru dengede tüketmesi gerekiyor.

Basit diyet adlı kitabın yazarı olan Profesör Tallmadge karşı fikirlerini “Kitapta potansiyel olarak tehlikeli ve yanıltıcı pek çok yanlış var. Doğru tablolara dayandırılmadan ya da içeriği açıklanmadan bazı gıdaları “toksin” adı altında sınıflandırmak, organik gıdaların kilo kaybını desteklediğini savunmak,- Bunlar kesinlikle doğru değil " şeklinde açıklıyor.

Tallmadge’da kendi fikirlerinden yararlanan insanları daha ''doğal'' besinleri yemeye teşvik eder. Fakat onun ''doğal'' tanımı De Los Rios gibi katı ve esnetilemez değildir, ayrıca donmuş paketlenmiş ya da organik olmayan sağlıklı besinlerin tüketilmesine de olumlu bakar.

Dikkat Edilecekler

Diyet Çözüm Programı: Tartışma Konusu

Özelllikle bir anket ile belirlendiği zaman, her insanın metabolizma yapısının üç grupta sınıflandırılabileceğine inanmak kolay değildir. Diyet çözüm Programında kilo kaybetmenizin sebebi metabolik yapınız değil,  kalori düzeyi düşük olan, yağsız protein ve bol lif içeren bir düzende besleniyor olmanızdır.

Planda önerilen gıdaların çoğu süper sağlıklı gıdalardır. Ancak unutmayın: Kitapta yer alan tüm bilgiler bilimsel kanıtlara dayanmamaktadır. Örneğin, çiğ organik yumurta yemek güvenli olmayabilir ve çiğ pastörize edilmemiş süt tüketmenin sağlık için tehlikeli sonuçları olabilir. Kitapta yer alan bu tip önerilerin uygulanması tavsiye edilmez.

Diyet Çözüm planı çok pahalı, kalsiyum açısından potansiyel olarak yetersiz, kısıtlayıcı, katı kurallar içermektedir. Uzun süreli olarak uygulanması zor olabilir.

Eğer uzun süreli olarak takip edebileceğiniz dengeli bir düşük kalorili kilo verme planı arıyorsanız, aramaya devam edin.

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

Merhaba; yaklaşık 1 aydır düzenli olarak spor yapıyor ve bununla birlikte spor salonundaki beslenme danışmanının önerdiği diyet programını uyguluyoru... devamı