Egzaması olan kişilerin sulantı döneminde vezikül denilen şeyleri koparması iyi bir şey değildir. Kaşıması da işi değildir ama kişinin kendi başına kaşıntıyı engellemesi mümkün olmadığı için, bir hekime başvurması gerekir. 

Yani olabildiğince kaşınmaktan ve koparmaktan uzak durulmalıdır. Zaten bu konuda hekimler gerekli desteği verecekleri için, gerisi hastaya kalmıştır. Kaşımak ve koparmak enfeksiyon riskini arttırır. Sızıntılı ve çatlak alanlarda staflilokok denilen bakteriler yerleşir ve egzamanın şiddetini arttırabilir. 

Önlemler egzama türüne göre değişir 

Her egzama türünün kendine ait korunma yöntemleri vardır. Örneğin seboreik egzama daha çok yağlı ciltlerde görüldüğü için, kurutma ihtiyacı duyulabilir. Ya da atopik egzama kuru olduğu için nemlendirme ihtiyacı duyulabilir. Bazı egzamalarda diyet gerekir, bazılarında ise diyetin hiç yeri yoktur. Buna hekim hastayla birlikte karar verir. 

Ama genel olarak katkı ve boya maddesi olan gıdalardan uzak durulması gerekir. Örneğin ellerde görülen bazı egzamalarda eğer kişide metal alerjisi varsa, nikel alerjisi varsa, nikel içeren asitli gıdalardan uzak durmalıdır. 

Bu konuda bir genelleme yapmak gerekirse, katkı maddesi, boya ve baharat olan gıdaları kesmek anlamlı olabilir. Ama hastaya özel olarak doktor da bir diyet listesi oluşturabilir.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

patella medial fasette grade 1 kkondromalozi lehine milimetrik yumuşama sinyalleri vardır. femur interkondiler çentik anterolateralde milimetrik boyut... devamı