Eğer eliniz herhangi bir şekilde sakatlanmısa, sorununuz cerrahiyle düzeltilebilir. Bu tür uzmanlaşmış cerrahi, ağrıya neden olan ve bileğinizin ve parmaklarınızın gücünü, fonksiyonunu ve esnekliğini etkileyen hastalıkları tedavi edebilir. Cerrahi, travma sonucu sakatlanan parmakları ve elleri normal fonksiyonuna kavuşturmayı ya da doğuştan var olan anomalileri düzeltmeyi amaçlar. El cerrahisi özellikle aşağıdaki hastalıkları tedavi edebilir:

Karpal tünel sendromu: Bilek ya da karpal tüneldeki orta sinire baskı sonucu oluşan bir durumdur. Parmaklarda ağrı, karıncalanma, uyuşma, zayıflama ya da acı hissedebilirsiniz. Karpal tünel sendromu birden fazla durumla ilgilidir. Bunlar, aynı hareketin sürekli tekrarlanması ya da parmakların aşırı kullanımı, hamilelik döneminde sıvı tutulumu, karpal tüneldeki sinirin zedelenmesi ya da romatizmal eklem iltihabıdır.

Romatizmal eklem iltihabı: Fonksiyonları kısıtlayan bir hastalık olup, vücudun herhangi bir ekleminde şiddetli iltihaba sebep olabilir. Bu hastalık ellerde oluşmuşsa, parmakların şeklini bozabilir ve hareketi engelleyebilir.

Dupuytren kontraktürü: Fonksiyonları kısıtlayan bir el bozukluğudur. Avuç içinde kalın, yara şeklinde doku şeritleri oluşur ve bunlar parmaklara kadar yayılabilir. Bu hastalık, hareketi kısıtlayabilir ve parmaklarda avuç içine doğru bükülmeler ortaya çıkar.

El cerrahisi benim durumum için uygun mu?

El cerrahisi büyük ölçüde kişiye özel biçimde uygulanan bir işlemdir. Her yaştan kişiye yapılabilir. Eğer aşağıdaki hususlara uyuyorsanız, el cerrahisi sizin için iyi bir seçenektir:

  • İyileşmeyi engelleyebilecek başka tıbbi sorunlarınız ya da hastalıklarınız yoksa
  • Sigara içmiyorsanız
  • Olumlu bir bakış açınız ve el cerrahisi konusunda gerçekçi hedefleriniz varsa
  • Tedavinin seyri konusunda estetik cerrahınızın talimatlarına uyacaksanız
  • Bazı durumlarda, el cerrahisi yaraları tedavi etmek ve ağrı veren durumlara yardımcı olmak için gereklidir.

 

Prof. Dr. Cengiz Bahadır

mr sonucu gönderip ne tür rahatsızlığım olduğunu söylrmisiniz?... devamı