Çoğumuz genellikle cildimizi ihmal ederiz; çünkü yoğun programımız nedeniyle cilt bakımı için zaman ayıramayız.

Bununla birlikte kaçımız cilt bakımının çok fazla zaman ve para harcamadan yapılabileceğini biliyor.

Evet, bu mümkün. Zaten doğal cilt bakımı da tamamen bununla ilgili. Detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sadece topikal kremleri ve losyonları cildinize uygulamak cilt bakımı değildir.  Bilmeniz gereken cilt bakımının bunun daha üzerinde ve bundan daha fazla olduğudur. Doğal cilt bakımı kolay yoldan cildinizin daha iyi hissetmesini ve görünmesini sağlar.

Formda ve sağlıklı kalmak bu günlerde en önemli kurallardan birisi. İnsanlar formda kalmanın gerekliliklerini yerine getirmek için antrenman yapıyor, egzersiz yapıyor ve sağlıklı bir diyet uyguluyor. Ne de olsa sağlık zenginliktir. Bu kavram hepimiz tarafından iyice anlaşılsa da, bunu cildimize pek fazla uygulamıyoruz. Evet, doğal cilt bakımı da diyet ve egzersiz programlarının bir parçasıdır.

Doğal cilt bakımındaki bir sonraki adım cilt temizliğidir. Yağlı ciltler için kuru ciltler ile karşılaştırıldığında bu işlem günde birkaç kez daha fazla tekrar edilebilir. Yine kuru ciltler için daha fazla kuruluğun önüne geçmek için cilt temizliği hafif sabunlar veya sabun içermeyen yüz temizleyicileri ile yapılmalıdır.

Yüz temizleyicilerini ve kremleri aşağıdan yukarıya doğru ve kulaklara doğru hareketler ile yüzünüze uygulamayı unutmayın. Bu prosedür temizleyici yüzde belirli bir süre bırakılarak birkaç kez tekrar edilmelidir. Süt, bal ve yulaf ezmesi karışımından oluşan bir cilt temizleyicisi tüm cilt tipleri için cilde masaj yaparak uygulanabilir. Bu kesinlikle iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Yüzünüzü iyice durulayarak temizleyiciyi yüzünüzden tamamen çıkarmayı unutmayın. Hiçbir zaman sıcak su kullanmayın. Her zaman ılık ve soğuk suyu tercih edin.         

Doğal cilt bakımınız cilt tazeleyici veya bir tonik kullanmadan tamamlanmaz. Eğer kuru bir cildiniz varsa, alkol içermeyen tazeleyicileri kullanan ve eğer yağlı bir cildiniz varsa alkol ve su bazlı temizleyiciler etkili olacaktır.

Eksfoliasyon iyi görünen ve sağlıklı bir cilt için doğal cilt bakımında takip edilmesi gereken bir sonraki adımdır. Elma suyundaki malik asit cilt tipiniz ne olursa olsun mükemmel bir eksfoliatördür. Bir zaman sonra cildinizin solgun ve donuk göründüğünü ve parıltısını ve çekiciliğini kaybettiğini görürsünüz. Bu ölü deri hücrelerinin, kirim ve yağın ciltte birikmesi sonucu oluşur. Endişelenmeyin! Sadece yüz maskesi ile parıldayan görünüşünüzü geri kazanabilirsiniz. 

Kuru cilde sahip insanlar için nemlendirici kullanmak iyi bir uygulamadır. Nemlendiriciler temizleyicilerin ve duşun kaybettirdiği doğal yağı ciltte tutar. Yağlı cilde sahip kişiler için yağsız nemlendiriciler de mevcuttur. Dışarıya çıkarken güneş kremi uygulamayı unutmayın. Dışarı çıkmadan önce en az 15 güneş koruma faktörlü kremleri 10 dakika süre ile cildinize uygulayın. Bu sayede güneşten gelen zararlı ultra viyole ışınlara karşı koruma sağlarsınız.

Sağlıklı bir cilt için günün önerisi bol su tüketmek, düzenli egzersiz yapmak, stresi azaltmak, iyi uyumak ve sağlıklı beslenmektedir. Tüm yapmanız gereken bu kadar. Kendinize iyi bakın ve iyi ve sağlıklı bir cilde sahip olun.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı