Efsaneler ve Gerçekler

Erkek Kısırlığı Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Bir çifte kısırlık teşhisi konulduğunda, genel bir yanlış kanı olarak gözler kadınlara çevrilir. Kadın kusurlu olarak görülür. Daha da kötüsü birçok kişi şöyle bir yanlış, hatalı sav geliştirir: Kadın hamile kalamıyordur ve hamile kalamadığı için de tam bir kadın değildir. Oysa kısırlık problemi erkek ve dişinin koşullarına göre doğa tarafından eşit şekilde paylaştırılmıştır.

Kısırlık; bir yıl süresince korunmasız cinsel ilişkiye girilmesinin ardından, hamile kalma becerisinin gösterilememesidir. İstatistikler göstermiştir ki problemlerin yüzde 35 ila 40’ı erkeğin koşullarından kaynaklanır. Diğer yüzde 35 ila 40’ı da kadınların koşullarından kaynaklanmaktadır. Kalan yüzde 20’den yüzde 30’a kadar olan grupta ise kısırlık, eşlerin her ikisinden de var olan sorunlardan kaynaklanır. Küçük bir oranda da sebepler belirsizdir.

Üremenin erkeğe ilişkin bölümü oldukça şaşırtıcıdır. Yaklaşık 200 milyon sperm fışkırmak için meniye karışır. Birçok erkekte spermlerin 15’den 45 milyona kadar olan bölümü bir yumurtayı dölleyebilecek kadar sağlıklıdır ancak boşalma sonrası sadece 400 tanesi hayatta kalır. 400 spermin sadece 40 tanesi, meninin toksik ortamından ve vajinanın saldırgan ortamında hayatta kalarak yumurtanın yanına ulaşabilir. ‘Capacitation’ olarak adlandırılan başka bir sürecin -kalan spermin yumurtanın dış tabakasını delmesine yol açan bir patlama- ardından sadece bir sperm döllenme için yumurtaya ulaşabilir ve hamile kalınır.

Sebepleri

Erkek Kısırlığının En Önemli Sebepleri

 • Düşük sperm sayısı
 • Sperm hareketlerinin yavaşlığı
 • Spermde yapısal bozukluklar (spermin şekli ve büyüklüğü)
 • Meni ile ilgili problemler

Uzmanlar erkeklerin kısırlık nedenlerini genellikle bilebilmelerine karşın her zaman bilinemeyen şey ise, kısırlık nedenlerinin arkasında yatan nedenlerdir. Hayat tarzı, psikolojik durum, genetik yapı gibi birçok faktör düşük sperm sayısı, spermin yavaşlığı ve spermin anormalliğini gibi sorunları açıklayabilir.

Tedavi yöntemlerindeki son gelişmeler, birçok erkek için üremeyi olanaklı hale getirmiştir. Ancak herhangi bir karmaşık tedavi işlemine girişmeden önce başarılı bir döllenmeye daha iyi çare olan yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler vardır. (Bu ipuçları, kısırlık teşhisi konulsun konulmasın, hamilelik için çabalayan bütün çiftlere yardım edecektir.)

 • Sigarayı ya da marihuanayı bırakın. Sigara içmek, düşük sperm sayısı ve spermde yavaş hareket kabiliyetiyle ilişkilendirilmektedir. Uzun süreli marihuana kullanımı da düşük sperm sayısına ve spermin anormal gelişmesine neden olur.
 • Alkol alımını azaltın. Alkol, başarılı bir hamilelik için gereken normal yapıdaki spermlerin üretimini azaltır.
 • Kilonuza dikkat edin. Çok şişman ya da çok zayıf erkekler üreme problemleri yaşayabilirler. Erkeğin çok kilolu olduğu durumlarda hormonal rahatsızlıklar olabilir. Erkek çok zayıf olduğunda da erkekte fonksiyon azalması ve sperm sayısında düşme görülebilir.
 • Egzersiz yapmada ölçülü olun. Aşırı egzersiz, vücudunuzdaki testosteronu azaltacağından dolaylı olarak sperm sayınızı azaltabilir. Ve tahmin etmiş olabileceğiniz gibi testislerinizi küçülterek kısırlığınıza neden olabileceğinden steroidlerden uzak durun.
 • Vitaminlerinizi değerlendirin. C vitamini ve çinko eksikliği spermlerin kümelenmesine neden olur. Bu nedenle, söz konusu değerlerinizi yükseltin. Vitamin E fazla serbest oksijen radikallerine karşıt etki gösterebilir bu da sperm kalitesini etkileyebilir.
 • Toksinlere sırtınızı dönün. Ziraatçılar, çiftçiler, peyzajcılar, inşaatçılar ve çevresel zehir-zehirli ilaçlarla (örneğin; bitki ilaçları, böcek ilaçları, kurşun, radyasyon ve ağır metallerle) kontak halinde olan erkeklerin hepsi kısırlık riskiyle karşı karşıyadır.

Daha önce hiç, erkeklerin slip mi yoksa boxer mi giymesi gerektiği konusunda bir tartışma duydunuz mu? Bu tartışma şöyledir; slip daha dardır ve vücut ısısını spermin normlarını koruması için gereken vücut ısısının üzerine çıkarması mümkündür. Eğer bir adam gerçekten üreyebilmek istiyorsa tercihini boxerdan yana yapmalıdır. Ancak bu varsayım, henüz bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Yine de hamilelik için çabalıyorsanız, bol kıyafetler giymenizde ve küvet ve saunadan uzak durmanızda zararlı bir durum yoktur.

Bugünlerde kısırlık her 25 erkekten birini etkilediğinden baba olmayı tasarlıyorsanız, sağlıklı bir yaşam tarzı ve pozitif davranışlar sergilemek takip etmeniz gereken yollardan biri olabilir.

Üremelerini Kısıtlayan Diğer Sebepler

Erkeklerin Üremelerini Kısıtlayan Diğer Sebepler

 • Bazı antibiyotikler
 • Uyuşturucular (kokain vs. )
 • Seksten kaçınma (birkaç günden daha fazla)
 • Varikosel (Testislerde kanal eksikliği)
 • Tedavi edilmemiş enfeksiyonlar (seks yoluyla bulaşan ya da diğer enfeksiyonlar)
 • Radyasyon ve kemoterapi tedavisi
 • Ateş
 • Annenizin hamileliği sırasında DES’e maruz kalmanız. (Diethylstilbestrol: 1950’li yıllarda ve 1960’lı yılların başında doktorların anne adayı hamile kadınlara reçete ettikleri bir hormon)
 • Yoğun stres
 • Testosteron eksikliği

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

20 yasında erkek bir tanıdığıma hipertiroidi teshısı koyuldu. Fakat doktoru kısırlıktan bahsetmemiş. kısırlık ıcın ayrı bir test mi gerekir yoksa değe... devamı