Tüm gün sizi ayakta tutan en önemli organınız ayaklarınızdır ancak büyük olasılıkla onları sadece pedikür yaptırırken veya oje sürerken görürsünüz. Hayati önem taşıyan organlar arasında yer almalarına rağmen ayaklar bakım ritüellerinde hep en son sırada yer alırlar. Dahası onları ihmal ettiğiniz kadar aynı zamanda farkında olmadan yaptığınız hatalarla da zarar veriyor olabilirsiniz.

Koşarken
Koşarken çoğu insan dikkat etmez içe mi dışa mı bastığına ancak sakatlıkların çoğu içe basarak koşmaktan dolayı meydana gelir. Kaslarınıza, eklemlerinize ve kemiklerinize zarar verebilecek bu hatalı alışkanlıktan uzak durmalısınız.

Ayakları Esnetmemek
Egzersiz öncesi tüm vücudunuzu esnetip ayaklarınızı esnetmiyorsanız spor yaparken sakatlıkların oluşması kaçınılmazdır.

Yanlış Ayakkabı
Topuklu ayakkabı giymeyi seviyor olabilirsiniz ancak ayaklarınızın da rahat etmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her daim topuklu ayakkabıyla gezenlerdenseniz ayak yapınızın bozulması kuvvetle muhtemeldir. Bu konuda ortopedistlerin önerisi ayak yapınıza uygun ayakkabıları yanınızda taşıyarak ayağınızı belirli sürelerde dinlendirmek adına ayakkabı değişikliği yapmak. 

Yanlış Çorap
Spor yaparken tercih ettiğiniz çorabın kumaşı önemlidir. Koton kumaşlar terinizi absorbe ederken ayağınızda kızarıklıklara neden olabilir.

Dr. Emel GÖKMEN

sevgili emel hocam nasılsınız iyimisiniz umuyorum iyisinizdir.ben sultan ahmette annemle yaşıyorum..babamı 2007 de trafik kazsında kaybettim..ve bu tr... devamı