Her farklı cilt tipi için kullanılabilecek bir yüz maskesi bulunabilir.

Cildinizi rahatlatmanın ve tedavi etmenin en uygun ve basit yöntemlerinden birisi, bir yüz maskesi uygulayıp sırtüstü uzanarak sihirli etkinin ortaya çıkmasını beklemektir.

Bu tedaviyi haftada bir kere uygulamak yeterli olabilir fakat haftada iki uygulama daha iyidir. Zaten bu alışkanlığı bir kere kazanmanızın ardından, uygulamanın sizde ve cildinizde yarattığı rahatlama duygusunu hissedebilmek için bu saatleri dört gözle beklersiniz. Yüzünüzden soyarak ya da soğuk suyla yıkayarak çıkarabileceğiniz, farklı tiplerde birçok yüz maskesi çeşidi bulunmaktadır. Piyasada her farklı cilt tipi için uygun olabilecek birçok farklı ürün çeşidine ulaşmanız mümkündür.

“Yağlı cilt” olarak adlandırılan cilt tipine sahip olan kişilerde T-bölgesi olarak adlandırılan alın ve burunu kapsayan alanda ortaya çıkan problemler, genellikle kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, düzensiz uyku uyuyor olmak veya ergenlik çağında olmak gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

İlerleyen yaşlarda cildi nemli tutma görevi olan Kolajen eksikliğinden dolayı, kuruma gibi cilt problemleri ile karşılaşılabilir. Bu tür problemler yaşayan ciltler “kuru cilt’’ olarak sınıflandırılır. Bu durum genellikle deride pul pul dökülmeye, çatlama ve kırışıklıklara yol açar. Soğuk iklime sahip bölgelerde yaşayan insanların bu tip kuru cilt problemlerini önlemek için mutlaka koruyucu önlemler almaları gerekir.

İdeal cilt tipi olarak bilinen ve “normal cilt” olarak adlandırılan şanslı grupta yer alan şanslı insanlar düz bir cilde sahip olurlar ve eğer bir cilt problemleri olursa, genellikle çok küçük olur. Daha nadir olarak rastlanan son cilt tipi ise yağlı ve kuru cildin karışmasından oluşan ve “karışık cilt” olarak adlandırılan türdür. Bu tip ciltler, U-bölgesi olarak adlandırılan çene ve yanakları içeren yağlı bir bölge ile alın ve burunu içeren T-bölgesi olarak adlandırılan kuru bir bölgenin karışımından oluşmaktadır.

Neyse ki, her dört farklı cilt tipi için farklı etken maddeler içeren ve sorunlarının her birine çözüm olan yüz maskesi çeşitleri bulunmaktadır. Siz de cilt tipinizi belirleyip uygun yüz maskelerinden birisini seçerek daha sağlıklı ve problemsiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Op. Dr. Işıl ÇELİKEL

iyi günler değerli hocam, annem( 51 yaşında, 80 kilo, 165 boy ) meme kanserinde erken teşhis için testler yaptırdı sonuçlar şöyle: yağlanma dışı kala... devamı