Felç Çeşitleri Nelerdir?

Felç çeşitlerini iki ana grupta inceleyebiliriz. Bunlar merkezsel felçler ve çevresel felçlerdir. 

Merkezsel Felçler

Kas gücünün azalması veya yok olmasıyla birlikte kaslarda aşırı gerginlik, kemik kiriş reflekslerinde artma görülür.

Çevresel Felçler

Omurilik köklerinde veya sinir ağlarında meydana gelen felçlerdir. Bazı kas hastalıklarının neden olduğu sinir hücreleri sağlam kalmakta yalnızca kaslarda hasar oluşmaktadır. 

İskemik Felç

En sık rastlanan felç tipleri arasında yer alan iskemik felç beyindeki bir kan damarında oluşan pıhtı ile meydana gelir. Beynin o kan damarı ile beslenen kısmında bütün fonksiyonlar durur. Böyle bir durum damar sertliği veya damarların iç örtüsünde oluşan yağ tabakalarından ötürü oluşur.

Kanama Felci

Genel olarak hipertansiyon hastalarında veya ilaç tedavisi sürecinde kanın pıhtılaşma düzenindeki bozukluk beyindeki bir damarın çatlayarak kanın beyne sızmasına neden olur.

Felç Riskini Arttıran Etmenler: Obezite

Vücutta aşırı yağ birikmesiyle meydan gelen obezitenin kalp ve damar hastalıklarına neden olduğu epidemiyolojik çalışmalardan elde edilmiştir.

Sigara

Sigara damarlarda kan pıhtısı oluşumunu kolaylaştırarak felç riskini arttırır.

Diyabet

Diyabet hastaları yüksek oranda damar sertliği riski taşır bu da felç oluşumunu tetikler.

Hipertansiyon

Kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda oluşan basınca hipertansiyon denir. Bu basınç damarları zorlayarak dokuların sertleşmesine neden olur bu da felç riskini arttırır.

Kandaki Kolesterol Seviyesinin Yüksekliği

Kanda yüksek miktarda bulunan kolesterol damar duvarlarının içinde zamanla birikerek damarların tıkanmasına yola açarak felce neden olur.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhaba hocam 78 yaşında babam bir kaç gün aralıkla 2 defa felç atlattı sağ taraf ilk felç şah damarı tıkanıklıgından olmuş anjıyo ve stend takıldı st... devamı