Fraksiyonel lazerler bugün bu güzellik işleminin ilk günlerinden çok farklı. İşlemin bir parçası olarak mavi bir boyanın kullanıldığı zamanlar vardı; bu boya bir gün veya daha fazla ciltte kalırdı. Daha sonra fraksiyonlu lazerlerin ağrı verici olması gerçeği vardı, günlerce soğuk kompres gerektiren göz şişmesi ve cilt kızarması yaygındı.

Yeni ve yan etkileri büyük miktarda azaltan iyileştirilmiş bir versiyon olan yeni fraksiyonlu non-ablatif lazerler öyle değil. Şimdi kişiye özel ayarlanabilir bir işlem ve sonuçlar çok daha iyi.

Yeni geliştirilen işlemler hasarlı cildin mikroskobik kareleri üzerinde çalışan bir satranç tahtası modeli içinde çalışıyor. Cilt yüzeyinin yaklaşık %30’u bir seansta hedeflenebiliyor böylece geri kalan işlem görmemiş cilt kısımları işlem görmüş kısımların iyileşmesine yardımcı olabiliyor.

Kızarıklık azalmış, çalışmama süresi şimdi çok az ve şişme hafif. İşlem çoğu cilt tipi için uygun görülüyor ve eller, yüz, boyun ve göğüs gibi kısımlarda kullanılabiliyor.

Ayrıca ağrı da şimdi azalmış çünkü doktor lazer işe başlamadan önce Arktik hava püskürterek cilt yüzeyini uyuşturuyor.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam kara harp okuluna girmek istiyorum mülakatta gözden korkuyorum no touch lazer kaç numaralı gözlere uygulanıyor ve harp okulu mülakatinda isikla ... devamı