Prostat kanseri artık genç erkeklerde daha yaygın hale geldi ve gençlerde genellikle daha saldırgan. Michigan Üniversitesi Kapsamlı Kanser Merkezi’ndeki araştırmacılar yeni bir çalışma sonucunda bir dizi genetik mutasyonun erken gelişen prostat kanserini saptamaya yardımcı olduğunu buldular. 

Araştırmacılar genetiğin ve geleneksel tarama yöntemlerinin genç erkeklerde prostat kanseri riskini öngörmekte rol oynadığına inanıyorlar.

Araştırmacılar diyor ki, "Bu, PSA (Prostat Spesifik Antijen) testiyle genetik göstergeleri birleştirmek ve kimde ciddi seviyede prostat kanseri olduğunu belirlemek için potansiyel bir fırsattır”. "Yaş ve aile geçmişi,  bize kimlere PSA testi ve genetik test uygulanması gerektiğini belirlemede yardımcı olabilir.”

Bu araştırmada 56 yaş ve altında, prostat kanseri hastası 754 erkekte 14 farklı gen mutasyonu incelendi. Bu erkekler Michigan Üniversitesi Prostat Kanseri Genetik Projesi’ne kaydedildi.

Araştırmacılar ayrıca 1.163 prostat kanseri ve 2.713 sağlıklı yaşlı erkeği incelediler.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin yıllık toplantısında da yer verilen çalışmada bu mutasyonların çoğunu genç erkeklerin taşıdığı tespit edildi. Buna ek olarak, genç erkeklerin yüzde 30’unda saldırgan prostat kanseri vardı ve bunların yüzde 41’inin birinci derece akrabalarının en az birinde prostat kanseri vardı.

"Erken gelişen prostat kanserinin genetik bileşenlerle kuvvetli bir ilişkisi var. İncelediğimiz genetik değişkenler muhtemelen en iyi göstergeler değildi. Bir sonraki adımımız bu erkek grubundaki yaygın genetik değişkenlere daha geniş çapta bakmak olacak.”

Araştırmacılar bu çalışmaya başka erkekleri eklemeye devam ediyor. Daha sonra, hastalıkla ilgili olabilecek yaygın mutasyonları bulmak için, prostat kanseri gelişen daha fazla sayıda genç erkeğin genomuna bakacaklar.

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı