Göz kapağınızda ağrılı, kırmızı bir kabartı bulmak endişe verici olabilir. Şanslısınız ki göz kapağınızda oluşan enfeksiyon veya iltihap, büyük ihtimalle bir arpacık veya şalazyondur ve çoğu zaman kendiliğinden geçer. Aşağıdaki ipuçları arpacık ve şalazyonla başa çıkmanıza yardımcı olarak iyileşmenizi hızlandırabilir.

 1. Rahatlayın. Oldukça rahatsız hissediyor olsanız da çoğu arpacık ve şalazyon tıbbi müdahale gerekmeden iyileşir.
 2. Ilık kompres yapın. Yapabileceğiniz en iyi şey gözünüzü ılık tutmaktır.
 3. Göz kapağınız birkaç gün ila bir hafta arasında tamamen iyileşmezse doktorunuzla görüşün. Doktorunuz, antibiyotik veya karma antibiyotik/antienflamatuar ilaçlar verebilir. Göz kapağınızdaki kabartı size tamamen yabancı gelse de doktorunuz bu konuda tecrübeli olduğundan en iyi tedavi şeklini önerir.
 4. Göz damlası kullanırken göz kapağınıza ılık kompres yapmaya devam edin. Sıcaklıkla birlikte ilaçlar iyileşmenize yardımcı olur. Göz kapağınızdaki sorun muhtemelen bir hafta içerisinde geçecektir.
 5. Bir hafta ilaç aldıktan sonra göz kapağınız hala iltihaplı ise durumu göz doktorunuza bildirin. Arpacık veya şalazyon bazen inatçı olabilir ve içlerini boşaltmak veya gidermek üzere küçük çaplı bir ameliyat gerekebilir.
 6. Ameliyata ihtiyacınız olduğu söylenirse telaşlanmayın. Bir göz kapağı enfeksiyonunun veya iltihabının boşaltılması gerçekten de çok küçük bir ameliyattır. Lokal anesteziyle yapılır ve 15 dakikadan kısa sürer. Göz kapağının içinde yapıldığından yara izi riski yoktur. Operasyon sırasında;
 7. Anestezi geçtiğinde sersemlemiş ve dayak yemiş gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Ayrıca gözünüzün etrafında morarma ve şişlik olabilir. Buz koyarak şişliği asgariye indirebilirsiniz.
 8. Neyse ki, ertesi sabah ağrının çoğu veya tamamı geçmiş olur. Morarma ise genellikle normal süresinde iyileşir. Birkaç hafta içerisinde de gözünüz eskisi kadar iyi olur.
 • Temiz bir bezi, gözünüze bastırdığınızda yakmayacak kadar sıcak suyla ıslatın.
 • Sıcaklığı korumak ve yüzünüzün ıslanmasını önlemek üzere ılık bezi plastik bir torbaya koyun veya streç filmle sarın.
 • Sardığınız ılık bezi günde üç ya da dört kez etkilenen göz üzerinde tutun.
 • Ilık kompres yaparken rahatlatıcı bir müzik dinleyin veya (diğer gözünüzle) bir televizyon programı izleyin. Rahatlama, sıcaklık kadar tedavi edicidir.
 • Doktorun muayenehanesinde tamamen giyinik bir şekilde sandalyede oturuyor olursunuz.
 • Doktorunuz veya hemşire göz kapağınızı temizleyerek gözünüzü uyuşturacak bir ilaç damlatır.
 • Doktorunuz göz kapağınızı tamamen uyuşturmak için anestetik enjeksiyon yapar. İlk iğne biraz yakabilir ancak sonrakileri hissetmezsiniz bile.
 • Tamamen uyuştuğunuzda doktorunuz göz kapağınızı yavaşça ters çevirir. Ancak bu, hiç acı vermemektedir. Daha sonra küçük bir kesik açarak arpacığın veya şalazyonun içindekileri boşaltır. Kolayca boşalmazsa acıtmayacak şekilde küçük bir cerrahi alet ile kazıması gerekebilir. Biraz basınç hissedebilirsiniz ancak acı hissetmezsiniz.
 • Ameliyattan sonra doktorunuz gözünüzü korumak için merhem sürerek iki saat boyunca kalması gereken bir bandaj takar. Muhtemelen bir hafta boyunca kullanmanız gereken göz damlaları da verebilir.
İLGİLİ MAKALE

Göz Kapağı Sorunları

Op. Dr. Sinan GÖKER

11 Aylık bebekte sağ ve sol gözünde kayma ve sol göz kapağı düşüklüğü ve sol göze gelen sinirde kuruma var ne yapabiliriz ?... devamı