Guatr, boyundaki tiroit bezinin şişmesidir. Bu, boğazda ur gibi görünen gözle görülür bir şişmeye yol açabilir. Ağrı vericidir ve göze hoş görünmez. Guatr beslenmedeki iyot eksikliğinden kaynaklanır. Uygun beslenmek guatrı hem önlemek hem de tedavi etmek için önemlidir.

Kaçınılması Gereken Besinler

Eğer guatr oluştuysa veya oluşmasından korkuyorsanız kaçınılacak bazı besinler var. Bu besinler esasen guatrın büyümesini destekler. Az miktarlarda yenilirse guatrı büyütmez ama guartrı önleyen yiyecekler pahasına yenilirlerse büyütür. Guatr riskini kesmek için beyaz unlu ürünler, beyaz şeker, et yemekleri, kızarmış yiyecekler, yağlı yiyecekler, reçeller, çeşniler, çay, kahve ve alkol.  Sodalar ve kafeinli her şeyden de kaçınmanız gerekir.

İçecek Orucu

İçecek orucuna başlayın. Guatrlar iyot eksikliğinden kaynaklanabilir ama aşırı iyot veya yanlış türde aşırı yiyecek tüketmekten de kaynaklanabilir. Yeni beslenmenizin ilk günlerinde yalnızca içecek orucu yapabilirsiniz. Bu sular vücudunuzu guatra neden olan bütün kimyasallardan arındırmaya yarar. Birkaç gün sonra bu kimyasallar arınır, vücudunuz sağlıklı ve temiz olur.

Yenilecek Besinler

Beslenmenize demir ve iyot yönünden zengin besinler katmakla başlayın. Guava (hintarmudu), çilek çeşitleri, kaktüs meyvesi, yumurta, deniz mahsuller, tam tahıllı pirinç, domates, yulaf, soğan, sarımsak ve lahana demir yönünden zengindir. İyot yönünden zengin besinler arasında iyotlu tuz, deniz mahsulleri, deniz yosunları, suşi, karides, kabuklu deniz canlıları, inek sütü, yoğurt ve bölgesel meyve sebzeler bulunur. Doktorunuzun verdiği guatr ilaçlarıyla birlikte bu besinler, guatrınızı kısa sürede tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

slm doktorum facden sizi ekledim ama szi rahatsız ediyorsan özür dilerim bir sorunum var . bebek düşündüğümüz için kontol amaçlı Hasteneye gttim .ka... devamı