Guatr Nasıl Oluşur ve Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezinin büyümesi hastalığına guatr adı verilir. Boynun ön bölgesinde bulunan tiroid iki parçalı küçük bir içsalgı bezidir. Salgıladığı hormon ile metabolizma hızını belirler ve eğer salgılanan hormonlar yeterli değilse hipotiroidi, aşırı miktarda salgılanırsa hipertiroidiye neden olarak guatr oluşumuna sebebiyet verir. Hormon salgılanmasında herhangi bir dengesizlik yoksa da guatr oluşabilir bunun nedeni guatr oluşumunu tetikleyen besinler ve hastalıklar olabilir. Guatr çeşitleri kendi içinde diffüz, soliter tiroid nodülü ve çok sayıda yumrunun olduğu multinodüler guatr olarak ayrılır. Kan testi ve ultrasonla tespit edilen guatr hastalığı gerek görülürse aynı zamanda sintigrafi ve iğne biyopsisi testi de yapılarak teşhis konulabilir. İlaçla hormon dengesizliğini düzeltmek mümkündür ancak tiroid bezinde nodül oluşumu varsa ameliyat tercih edilir. Peki, guatr hastalığının belirtileri nelerdir?

Agresiflik

Guatr hastalığı olan insanlarda agresif tavırlar, gerginlik ve kolay sinirlenme sık görülür.

Kalp Çarpıntısı

Guatr hastalarının en sık karşılaştığı problemlerden biri de kalp çarpıntısıdır.

Öksürük

Boyun bölgesinde görülebilen büyüklükte nodüllerin oluşması öksürük, nefes darlığı ve yutkunma güçlüğüne neden olabilir.

Ses Kısıklığı

Tiroid bezinde oluşun nodüller  zamanla ses kısıklığına da neden olabilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı