Kilo Alımı veya Kaybı

Tiroid bozukluğu belirtileri arasında en sık rastlanan semptomlardan biridir kilodaki değişim. Kilo alımına neden olan hipotiroidi tiroid bezinin yeterli miktarda hormon üretmemesinden dolayı gerçekleşir. Ancak eğer durum tam tersi ise yani tiroid bezi vücudun ihtiyacı olan hormon seviyesinin üzerinde üretim yapıyorsa bu kez kilo kaybı başlar buna da hipertriodi adı verilir.

Boğazda Şişlik

Boğazda meydana gelen hafif şişlik tiroid bozukluğunun habercisi olabilir. Bu durumda hipotriodi veya hipertriodi ile birlikte gelişmiş guatr gözlemlenebilir. Çoğunlukla tiroid bozukluğunda meydana gelen boğazdaki şişlikler tiroid kanserine de neden olabilir.

Kalpte Ritim Bozukluğu

Tiroid bozukluğunda etkilenen diğer bir organ da kalptir. Hipotriodi ile gözlemlenen kalp ritminde yavaşlama ve hipertriodi birlikte oluşan kalp ritminde hızlanma kalp çarpıntısına ve kan basıncının artmasına neden olur.  

Enerji Düşüklüğü

Tiroid bozukluğunda en sık rastlanan semptomlardan biri de yorgunluk hissidir. Hasta kendini sürekli halsiz ve depresif hisseder. Aynı zamanda uyku problemleri de gözlemlenir.

Saç Kaybı

Tiroid bozukluğunda düzensiz salgılanan hormonlar saç dökülmelerine neden olur ancak uzmanlar tedavi ile saç kaybının onarılabileceğini vurgulamaktadır.

Terleme veya Üşüme

Hasta vücudun ihtiyacı olan ısı dengesini ayarlamakta zorluk çeker. Hipotriodi olanlar üşürken aynı ortamda bulunan hipertriodi hastaları terleyebilirler.

Tiroid Bozukluğu Tedavisi

Tiroid bozukluğunda uzman doktorlar tarafından yapılan testlere bağlı olarak hastalar ilaçla tedavi edilebilir veya endokrinoloji uzmanları tarafından incelenerek kesin sonuçlar elde edilmesi için hastanın yaşına, cinsiyetine ve tiroidin durumuna göre radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi müdahale ile olumlu sonuçlar alınabilir.

Op. Dr. Mazhar ÇELİKOYAR

16..17..19 mm boyutundaki tiroid kistlerinin iyi huylu olanlarının ameliyat gerekirmi... devamı