Hipertiroidizm Hakkında

Hipertiroidizm sadece diyetle kontrol altında alınamasa da doğru beslenmeyle dengelenebilir.
Hipertiroidizm, tiroid bezinin aşırı aktif hale gelmesine ve vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla tiroid hormonu üretmesine sebep olan bir durumdur. Sonuç olarak vücudun metabolizması hızlanır ve kilo kaybı, anksiyete ve diğer belirtiler ortaya çıkabilir.

Diyetle Önleme

Vücudunuzun besin ihtiyacını karşılayan zengin bir diyet uygulamak birçok sağlık durumunu kontrol etmenize ve önlemenize yardımcı olabilir. Maalesef mevcut diyet ve aktivite seviyelerinin hipertiroidizme yakalanıp yakalanmayacağınız üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Modern toplumda hipertiroidizmin sebebini esaslı bir şekilde etkileyen herhangi bir diyet bulunmamaktadır.

İyodun Rolü

İyot içeren takviyeleri alırken her zaman dikkatli olun. Hipertiroid probleminiz varsa iyot, yangına körükle gidebilir ve durumu tespit etmekte kullanılan tanısal testlerin bazılarını tamamlamayı imkansız hale getirecektir. Tiroidin ne kadar çok iyotu olursa o kadar çok hormon üretir. Yine de iyotun probleme sebep olması için, ister takviyelerle ister aşırı miktarlarda iyotlu tuz veya deniz tuzu ile çok büyük miktarlarda alınması gerekir.
Aşağıda sıralanan ve önemli miktarda iyot içeren yiyecekleri sınırlamanız veya bunlardan kaçınmanız gerekip gerekmediğini doktorunuzla konuşun; 

Deniz tuzu ve iyotlu tuz
Deniz ürünleri
Yumurta
Süt ürünleri
İyot açısından zengin toprakta yetişmiş bitkiler

Uyarılar

Hipertiroidizmin Çölyak Hastalığı ile İlişkisi

Hipertiroidizmle bağlantılı diyetin bir başka unsuru Çölyak hastalığı ile görünür bağlantısıdır. Çölyak hastalığı vücudun besin maddelerini düzgün bir şekilde özümsemesini engelleyen bir sindirim bozukluğudur. Çölyak hastalığı olan insanlarda nişastada bulunan bir protein olan gluteni yemenin ciddi sonuçları olabilir. Çölyak hastalığı olan insanlar, hipertiroidizmin yaygın bir sebebi olan Graves hastalığı gibi otoimmün bir hastalık yoluyla hipertiroidizme yakalanmaya daha çok meyillidirler. Çölyak hastalığınız varsa glutensiz (buğday, çavdar ve arpa ürünleri içermeyen) bir diyet uygulamak hipertiroit semptomlarının azaltılması veya daha iyi idare edilmesi için önemlidir.

Kilo Verme

Hipertiroidizmde Kilo Nasıl Etkilenir?

Vücut ağırlığının hipertiroidizm üzerinde bir etkisi yoktur yani aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak hastalığa sebep olmaz. Fakat hipertiroidizm kilo vermenize sebep olabilir ve yüksek metobolizma nedeniyle kilo almayı güçleştirebilir. Hipetiroidizmi olan insanlar diyetlerine kalori ekleme ihtiyacı duyabilirler, böylece çok fazla kilo kaybetmezler. Hipertiroidizm tedavi edildikten ve kontrol altına alındıktan sonra kilo kaybetmek mesele olmaktan çıkar.
Diyet nadiren ilave tedavi olmaksızın hipertiroidizme sebep olur, onu tersine çevirir veya kontrol etmeye yardım eder. Ama belirlenen tedavi planına ek olarak mümkün olan en iyi şekilde beslenmek genel olarak sağlıklı kalmaya çalışan hipertiroidli biri için önemli bir husustur.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı