Çakırkeyif Gezmemek İçin Öneriler

Çok içki tüketmek her hastalığın davetçisi ve kemikler de bundan nasibini alıyor.

Araştırmalar kronik olarak fazla alkol tüketmenin, özellikle de gençlikte ve orta yaşta, kemik sağlığını fazlasıyla etkilediğini ve osteoporoz riskini ileriki aşamalarda arttırdığını gösteriyor.

Doktorlar Ne Tavsiye Ediyor? Güçlü Kemikler İçin Az İçin.

Kalsiyum kemikler için olmazsa olmaz bir besin ve alkol kalsiyumun düşmanı. ‘Alkolün kalsiyum üzerinde birden fazla etkisi var. Vücut kalsiyumu kemiklerden uzaklaştırıyor, kemikler de yeterli kalsiyumu alamadığı için bozulmaya başlıyor.

Alkol Kemiklerinize Nasıl Zarar Verir?

Fazla tükettiğinizde, mesela günde 600 ilâ 900 gr. kadar, mide kalsiyumu yeterince ememiyor. Alkol pankreası ve pankreasın kalsiyum ve D Vitamini özümsemesini etkiliyor. Alkol aynı zamanda karaciğeri de, yani D Vitamini aktivasyonunu da etkiliyor ki bu da kalsiyum emiliminde önemli bir husus.

Kemik sağlığı için önem taşıyan hormonlar da etkileniyor. Bazı araştırmalar alkolün östrojeni düşürdüğünü, adet düzenliğine yol açtığını ortaya atıyor. Östrojen düştüğünde kemik üretimi yavaşlıyor ve bu da kemik erimesine yol açıyor. Menopoz dönemindeyseniz zaten başlayacak olan doğal kemik erimesine bir de bu ekleniyor.

Kemiklere zarar verme olasılığı olan iki hormonu, kortisol ve paratiroid’i arttırıyor. Alkol bağımlılarında görülen yüksek kortisol kemik yenilenmesini azaltabiliyor ve kemik erimesine sebep olabiliyor. Kronik alkol tüketimi ayrıca paratiroid hormonunu da arttırabiliyor ki bu da kalsiyumu kemikten uzaklaştırıyor.

Bunun yanında, fazla alkol kemik yapan hücreleri, osteoblastları öldürüyor. Kısaca özetlemek gerekirse, fazla alkol tüketiminden kaynaklanan besin eksikliği periferal nöropatiye, yani el ve ayaklarda sinir zedelenmesine yol açabiliyor.

Alkol ve Kemiklerde Kırılma Riski

Çok alkol tüketenler kemikleri kırılgan olduğundan sık sık kemiklerde kırık ve çatlaklardan (özellikle de kalça ve omurgada) ve sinirlerde bozunmadan şikâyetçi olabilirler. Bu çatlak ve kırıklar da muhtemelen kötü beslenmeden dolayı daha yavaş iyileşecektir.

İçkiyi bıraktığınızda kemikleriniz hızla kendini onarabilir. Bazı araştırmalar alkol tüketimine son verildiğinde erimiş kemiklerin bir kısmının düzeldiğini gösteriyor.

Sigara içiyorsanız, bırakmanız da önemli. Eğer hem bol alkol tüketiyor, hem de sigara içiyorsanız, kemikleriniz daha da fazla etkilenir. Her iki alışkanlıktan da kurtulmalısınız yoksa osteoporoz tedavileri işe yaramaz. Hatta araştırmalar sigarayı bırakmanın alkolü bırakmakta da etkili olduğunu öne sürüyor.

Güçlü Kemikler İçin Az İçin

Yazları barbeküler, aile toplantıları, iş sonrası bedava içki günleri insanı imrendiren eğlencelerdir. Herkes içer, eğlenir. İçmeye meyilliyseniz hayır demek zordur. Ancak hedefiniz güçlü kemiklere sahip olmaksa az içmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

Kendinize karşı gelmek zordur. Bu yüzden, evet diyeceğiniz başka bir şey bulmalısınız. Kazanma stratejisi budur.

Önce sağlıklı yaşama evet deyin. İçmemeye veya sigara kullanmamaya odaklanın.

Eğer partilerde sıkılgansanız, buyurun size pozitif bir yaklaşım: Ev sahibinin yardımcısıymışsınız gibi davranın. Kendinize odaklanacağınıza insanları rahat ettirmeye çalışın. Gidip herkesle selamlaşın, ev sahibini nereden tanıdıklarını sorun. Partinin en dost canlısı insanı sizmişsiniz gibi davranın. Böylece gerginliğinizi atmak için alkole ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Başka bir taktik: Çakırkeyifmişsiniz gibi davranın. Karaoke barlarına gitmeyi seviyor ama gittiğinizde içmeden eğlenemiyorsanız, içmiş gibi yapın. Zencefilli bira için ama hafiften kafayı bulmuş gibi davranın.

Sorun iş sonrası bedava içki günleriyse içkiye odaklanmayın. İş arkadaşlarınızı tanımaya odaklanın. Meraklı olun, sorular sorun. İlişki kurmaya odaklanın çünkü bunun kötü bir yanı olamaz. Zencefilli bira ya da alkolsüz bir şeyler için. Alkolle sorununuz olduğunu herkese ilan etmenize gerek yok.

Doç. Dr. İsmail ŞİMŞEK

ramotoloji doktoru devlet hastanelerinde çok zor bulunuyor cevap verirseniz çok sevinirim parmak kemiklerim ağrıyor özellikle sabahları ... devamı