Aktif Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel, inaktivitenin yılda 3,2 milyon insanın ölümüne yol açtığını bildirdi.

Prof. Dr. Demirel, yaptığı yazılı açıklamada, Avustralya'da yapılan ''hareketsizlik'' araştırmasının sonuçlarına dikkati çekti. Araştırmaya göre, günde 8-11 saatini oturarak geçiren kişilerin ölüm riskinin (Obezite, kanser, kalp ve şeker gibi hastalıklarla) yüzde 15 artığını belirten Demirel, günde zamanının 11 saatten fazlasını oturarak geçiren kişilerde ölüm riskinin 4 saatten az oturanlara göre yüzde 40 daha fazla olduğunu kaydetti.

Demirel, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre hareketsizliğin birçok ülkede hızlı bir şekilde yaygınlaştığını ve kanser, kalp-damar hastalıkları, şişmanlık, tip2 diyabet, kemik erimesi gibi birçok hastalığın artışına neden olduğunu vurguladı.

''Egzersiz İlaçtır'' sloganıyla, fiziksel aktiviteyi gündelik yaşamının bir parçası haline getirmeyi hedeflediklerini işaret eden Demirel, fiziksel hareketsizliğin dünya üzerinde ölüme neden olan risk faktörleri arasında 4. sırada yer aldığını vurguladı.

 Demirel, ''İnaktivite yılda 3,2 milyon insanın ölümüne yol açıyor'' diyerek, şunları kaydetti:

Video: Beslenme ve Egzersiz

''Kentleşme ile gelen iş temposundaki artış ve zamanı verimli kullanma kaygısı, ulaşım alışkanlıklarımızın değişmesine neden oldu. Artık bir yerden diğerine ulaşmak için yürümüyor, araba ya da toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Bu durumda hareket eden aslında biz değil araçlar oluyor. Çalıştığımız ortamlar ve çalışma şeklimiz de değişti. Artık plazalar içerisinde yaşıyor, asansör kullanıyor ve bilgisayar başında uzun vakitler geçiriyoruz. Üst kattaki iş arkadaşımızla bir konuyu paylaşmak için yanına gitmek yerine telefon veya e-postayı kullanıyoruz. İş gününün sonunda evimize vardığımızda da durum fazla değişmiyor. Gelişen teknoloji ile evlerimize giren çok sayıda TV kanalı, renkli yüksek çözünürlüklü görüntüler uzun süre hareketsiz kalmamız için cazip bir ortam sunuyor.''

''Düzenli egzersiz ve hareket insan ömrünü uzatıyor''

Araştırma sonuçlarına göre hareketsizliğin, 60 yaş altında 670 bin kişinin erken ölümüne sebep olduğunu vurgulayan Demirel, ''Ayrıca göğüs ve kolon kanseri vakalarının yüzde 20-25'i, diyabetin yüzde 27'si ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30'u da fiziksel hareketsizlikten kaynaklanıyor'' ifadelerini kullandı.

Demirel, düzenli egzersiz yapmanın ve hareketli yaşam biçiminin birçok sağlık probleminin önüne geçerek insan ömrünü uzattığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Dünyada giderek aktif ofis yaklaşımı benimseniyor. Çalışma masaları ve ofis sandalyelerinin dizaynında kişilerin mümkün olduğunca ayakta çalışabileceği veya daha hareketli olabileceği yaklaşımlar benimseniyor. Çalışma saatlerinizin çoğunu masa başında oturarak geçiriyorsanız, çalışırken verdiğiniz molaları oturarak değil hareket ederek değerlendirebilirsiniz. Bilgisayarınızdan belirli aralıklarla ayağa kalkıp hareket etmek için uyarı almak veya saatinizin sizi uyarmasını sağlamak mümkün. Bir diğer öneri, beli bir işi yaparken ayağa kalkıp yürümenin tercih edilmesi olabilir. Özellikle cep telefonu ile konuşma zamanlarınızı ofis içinde dolaşarak geçirmeniz buna güzel bir örnek olabilir. İş dışı vakitlerinizi de hareketlendirmek mümkün. Araç kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilir. Aracınızı gideceğiniz yerin uzağına park edebilir veya otobüsten bir iki durak önce inebilir ve gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Evinizde ise televizyon karşısında oturarak geçirdiğiniz zamanı azaltabilir veya belli zaman dilimlerine bölebilirsiniz. Üstelik evinizde yapacağınız gibi ev dışında da çocuklarınızla hareketli oyunlar oynayabilirsiniz. Hafta sonlarınızı ise yürüyüş, bisiklet gibi hareketli aktiviteler ile değerlendirmeniz mümkün.'' 

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

beyin tümörü ameliyatı ölüm riski ne kadardır ? Bir doktor bu konu ile ilgili ölüceksiniz diye rapor verebılır mı... devamı