Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Özkan, aflatoksin, ağır metal, hatta arsenik gibi zararlı maddeler içeren bitkisel ilaçların, hepatit hastaları için zararlı olduğunu bildirdi.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Kızılağaç beldesinde dün başlayan 8. Hepato Gastroenteroloji Kongresi'nde, hepatoloji ve gastroenteroloji alanlarında yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Kongre Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Bahar, Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Özkan, Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Başkanı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Örmeci katıldı.

Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Özkan, toplantıda yaptığı konuşmada, hepatit B'nin Türkiye'de sık rastlanan bir hastalık olduğunu ve yüzde 60'ının ilerleyen dönemlerde siroz veya karaciğer kanserine dönüştüğünü bildirdi.

Televizyonlardaki bazı reklamların, hepatitli hastaları bitkisel karışımlı ürünlere yönelttiğine dikkati çeken Özkan, bu ürünlerin hastalar için tehlikeli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Özkan, ''Hastalarımız televizyonda, (Damarları, karaciğeri temizler) şeklindeki reklamları görüp etkileniyor, bu ürünleri kullanıyorlar. Bu çok yanlış bir bilgilendirme. Buna Sağlık Bakanlığının el koyması lazım'' dedi.

Bitkisel ilaçların içinde aflatoksin, ağır metal, hatta arsenik gibi zararlı maddeler olduğuna değinen Özkan, ''Bu bitkisel ilaçları hepatit hastası kullandığı zaman, zaten sorunlu olan karaciğeri daha da kötü oluyor. Geçtiğimiz aylarda bir hastam, bu reklamlarda gördüğü bitkisel ilaçlardan birini benden habersiz olarak kullanmış. Bu nedenle hayati tehlike atlattı. Uzun süre yoğun bakımda kaldı'' diye konuştu.

Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci de Türk toplumunda karaciğer yağlanmasının çok fazla görüldüğünü, karaciğer yağlanmasının siroz ve karaciğer kanserinin en büyük nedenlerinden birisi olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Dökmeci, fast food diye tabir edilen yiyeceklerin de karaciğer yağlanmasına neden olduğunu vurguladı.

8. Hepato Gastroenteroloji Kongresi, 2 Ekim'de sona erecek.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam 8 senedir kronik hepatit b hastasıyım engelli raporu alabilirmiyim? Alırsamda % kaç rapor oranı verirler?... devamı